Bota

Hamasi pëson humbjen e madhe, vritet në një sulm ajror izraelit zyrtari i lartë

hamasi peson humbjen e madhe vritet ne nje sulm ajror izraelit zyrtari i larte

Udhëheqësi i Hamasit, Marwan Issa, është vrarë në një sulm ajror izraelit, tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan. Si zëvendës komandant ushtarak, Issa do të ishte udhëheqësi më i lartë i Hamasit që ka vdekur që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Grupi palestinez, i cili kontrollon Gazën, nuk i ka komentuar zyrtarisht raportet për vdekjen e tij. Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në Lindjen e Mesme këtë javë në vizitën e tij të gjashtë në rajon që nga shpërthimi i konfliktit në Gaza. Ai do të mbajë takime në Arabinë Saudite dhe Egjipt për të diskutuar përpjekjet ndërkombëtare për të arritur një marrëveshje armëpushimi që siguron lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura. Negociatat kanë vazhduar këtë javë në Katar, pavarësisht se Izraeli ka njoftuar planet për të zhvendosur më shumë se një milion njerëz nga qyteti i Rafah përpara se të nisë një ofensivë.

Në bisedën e tyre të parë pas një muaji, presidenti amerikan Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se ky do të ishte një “gabim”.

  • foto galeri

Burimet e mediave izraelite kanë raportuar se Issa u vra në një sulm ajror izraelit që synoi një kompleks tuneli në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore një javë më parë. Zëvendëskomandanti i krahut ushtarak të Hamasit, Brigadat Izzedine al-Qassam, konsiderohej një nga njerëzit më të kërkuar të Izraelit. Bashkimi Evropian, i cili e vendosi liderin e Hamasit në listën e tij të zezë terroriste, e lidhi atë drejtpërdrejt me sulmin e 7 tetorit të udhëhequr nga grupi që vrau afërsisht 1200 njerëz dhe ndezi luftën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts