Kosova

Hiqen tabelat me alfabetin serb në Veri të Kosovës, zëvendësohen me ato shqip-serbisht

hiqen tabelat me alfabetin serb ne veri te kosoves zevendesohen me ato shqip serbisht
hiqen tabelat me alfabetin serb ne veri te kosoves zevendesohen me ato shqip serbisht

Tabelat e komunikacionit që tregojnë vendbanimet të shkruara në cirilik në veri të Kosovës sot janë zëvendësuar me tabela dygjuhëshe, në gjuhën shqipe dhe atë serbe, por me alfabet latin.

Siç raporton mediumi në gjuhën serbe “KoSSev”, tani për tani janë zëvendësuar tabelat nga Rudare në Soçanicë dhe plani është që sot të ndërrohen deri në Jarinje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts