Bota Sport

Histori suksesi/ Pesë futbollistë që luajnë në Europian kanë kaluar nga duart e Prengës

histori suksesi pese futbolliste qe luajne ne europian kane kaluar nga duart e prenges
Besnik Prenga karrierën si futbollist e nisi në Mirditë për të vazhduar më pas me Kastriotin dhe Partizanin. Karrierën si lojtar më së shumti e ka ushtruar në Kroaci ku ka luajtur me disa klube, ku pas tërheqjes nga futbolli i luajtur ka vazhduar karrierën si trajner, ku ka drejtuar skuadrat kroate të Harvatski Dragovoljac, Lokomotiva Zagreb U-19, Luçko.

besnik-prenga

Ka drejtuar edhe Laçin në Shqipëri. Prej vitesh ushton detyrën e skautit te Lokomotiva e Zagrebit, ku padyshim 55-vjeçari mirditor është ura lidhëse e shumë shqiptarëve që kanë luajtur aty. Pesë lojtarë që kanë kaluar nga duart e Prengës luajnë aktualisht në Kampionatin Europian.

270ebdb7d91b143bcd32

Katër janë te Kroacia: sulmuesit Lovro Majer dhe Bruno Petkoviç, si dhe dy mesfushorët Marcel Brozoviç dhe Luka Ivanushec. Ndërsa te Shqipëria është Arbër Hoxha, të cilin Besnik Prenga e mori nga Ballkani në Kosovë për ta bërë pjesë të Lokomotiva Zagreb.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts