Bota

Instituti për studimin e luftës: Sulmet iraniane ndaj Izraelit, i njëjti model si rusi ndaj Kievit

instituti per studimin e luftes sulmet iraniane ndaj izraelit i njejti model si rusi ndaj kievit
instituti per studimin e luftes sulmet iraniane ndaj izraelit i njejti model si rusi ndaj kievit

Sulmi iranian kundër Izraelit kishte thuajse të njëjtin projekt si Rusia në Ukrainë. Por pavarësisht kësaj, dëmi ndaj Izraelit ishte më i kufizuar se sa pritej, ndoshta sepse iranianët nënvlerësuan aftësitë e mëdha mbrojtëse të vendit në krahasim me Kievin. Teherani do të mësojë mësimin dhe punojnë për të përmirësuar aftësinë për të depërtuar në mbrojtjen izraelite, siç bënë rusët. Kështu shkruajnë analistët e institutit amerikan të studimit Isw (Instituti për studimin e luftës). Dronët iranianë u lëshuan shumë përpara raketave balistike, ndoshta me shpresën se ato do të mbërrinin në dritaren e mbrojtjes ajrore të Izraelit pothuajse në të njëjtën kohë me raketat e lundrimit.

Rusët e kanë përdorur disa herë këtë qasje kundër Ukrainës. Qëllimi është që raketat e lundrimit dhe dronët më të ngadaltë të shpërqendrojnë dhe të kapërcejnë mbrojtjen ajrore për të lejuar që raketat balistike, të cilat janë shumë më të vështira për t’u rrëzuar, të arrijnë objektivat e tyre. Iranianët me shumë gjasa prisnin që pak, në mos ndonjë, nga raketat dhe dronët e tyre të lundrimit do të godisnin objektivat e tyre, por ata ndoshta shpresonin që një përqindje dukshëm më e lartë e raketave të tyre balistike do të godiste. Në realitet, vetëm disa raketa balistike kanë depërtuar në mbrojtjen ajrore izraelite dhe kanë goditur pranë bazave ushtarake izraelite, nga rreth 120 të lëshuara nga iranianët.

“Mbrojtja ajrore ukrainase ka arritur normat mesatare të përgjimit të vetëm rreth 46 për qind të raketave balistike të Rusisë gjatë sulmeve të mëdha të kohëve të fundit, iranianët ndoshta prisnin që normat izraelite të ishin më të larta se ato ukrainase, por jo më shumë se 90 për qind Rusët nuk kanë lëshuar kurrë kaq shumë raketa balistike të mëdha në një sulm të vetëm kundër Ukrainës”, thuhet në uebsajtin e think tank-ut.

Ukraina shpesh përgjon më shumë se 75% të raketave ruse të lundrimit dhe dronëve, por shumë prej këtyre përgjimeve ndodhin brenda ombrellës së mbrojtjes ajrore që mbulon gjithashtu mbrojtjen e raketave balistike. Prandaj, iranianët ndoshta prisnin që të paktën disa nga dronët dhe raketat e tyre të lundrimit do të ndërhynin në shënjestrimin izraelit të raketave balistike. “Aftësia e Iranit për të depërtuar në mbrojtjen ajrore izraelite edhe me një numër të vogël raketash të mëdha balistike paraqet shqetësime serioze të sigurisë për Izraelin,” thotë ISW.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts