Bota

Iran mban zgjedhjet e para pas protestave masive

iran mban zgjedhjet e para pas protestave masive
iran mban zgjedhjet e para pas protestave masive

Në Iran janë hapur të premten kutitë e votimit, për herë të parë prej protestave kundër udhëheqësisë, më 2022.

Zgjedhjet e sĂ« premtes po konsiderohen si shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r legjitimitetin dhe mbĂ«shtetjen kombĂ«tare pĂ«r udhĂ«heqĂ«sinĂ« e Iranit – ndonĂ«se pritet tĂ« ketĂ« dalje tĂ« vogĂ«l.

Apatia nĂ« mesin e votuesve mbetet e lartĂ«, pas njĂ« periudhe trazirash tĂ« lidhur me vdekjen e njĂ« gruaje tĂ« re, e cila ka vdekur ka qenĂ« nĂ« mbajtje policore pĂ«r mosvendosje tĂ« hixhabit nĂ« “mĂ«nyrĂ«n e duhur”.

Më shumë se 61.2 milionë njerëz kanë të drejtë vote.

Në këtë vend janë duke u zhvilluar dy lloje zgjedhjesh, njëra për deputetët e rinj parlamentarë, dhe tjetra për të zgjedhur anëtarët e Asamblesë së Ekspertëve.

Asambleja zgjedh dhe mbikëqyr figurën më të fuqishme të Iranit, njëherësh komandantin e përgjithshëm të ushtrisë, liderin suprem, i cili merr vendime kyçe për votuesit, sikurse liritë sociale dhe kushtet ekonomike.

TĂ« enjten, lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei – i cili Ă«shtĂ« nĂ« pushtet pĂ«r mĂ« shumĂ« se tri dekada – i ka inkurajuar votuesit qĂ« tĂ« dalin nĂ« votime.

Ai ka thĂ«nĂ« se mosdalja nĂ« zgjedhje “nuk zgjidh asgjĂ«â€.Media shtetĂ«rore ka tentuar t’i inkurajojĂ« njerĂ«zit qĂ« tĂ« dalin dhe tĂ« votojnĂ« duke krijuar edicione maratonike pĂ«r kandidatĂ«t.

Megjithatë, dalja në zgjedhje pritet të jetë e ulët. Një agjenci për sondazhe publike, e lidhur me shtetin, ka parashikuar dalje prej 41 për qind për zgjedhjet parlamentare.

Nëse shifra është e saktë, ajo do të jetë më e ulëta në 12 zgjedhjet e fundit.

Prej protestave mbarëkombëtare të vitit 2022, dhe shtypjes së tyre nga dora e shtetit, atmosfera në Iran është bërë shumë e rëndë dhe publikut i është shtuar ndjenja e pakënaqësisë ndaj qeverisë.

Këtë vit, një numër rekord prej 15.200 kandidatëve kanë të drejtë të garojnë për 290 ulëset e parlamentit, por vetëm 30 prej tyre janë prej kampit reformist.

Ata i kanĂ« pĂ«rshkruar zgjedhjet si “pa asnjĂ« kuptim, tĂ« padrejta, dhe joefektive”.

TĂ« enjten, zyrtari amerikan Mathhew Miller, ka thĂ«nĂ« se “njĂ« numĂ«r i madh i iranianĂ«ve” nuk kanĂ« pritshmĂ«ri qĂ« zgjedhjet do tĂ« jenĂ« tĂ« lira dhe tĂ« drejta./REL

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts