Bota

Ish-presidenti amerikan Barack Obama takon Sunak në një vizitë të papritur

ish presidenti amerikan barack obama takon sunak ne nje vizite te papritur
ish presidenti amerikan barack obama takon sunak ne nje vizite te papritur

Ish-presidenti amerikan Barack Obama zhvilloi sot një takim me kryeministrin britanik, Rishi Sunak në një vizitë kortezie në Downing Street, sipas “The Independent”.

Ish-presidenti amerikan, i cili shërbeu në Shtëpinë e Bardhë nga viti 2009 deri në 2017, përshëndeti me dorë gazetarët përpara se të hynte në rezidencën e kryeministrit britanik për një takim privat në orën 15:00.

Një zëdhënës i Downing Street tha se takimi ishte pjesë e një vizite kortezie jozyrtare e ish-presidentit amerikan në Londër.

“Ekipi i ish-presidentit Obama na kontaktoi dhe padyshim që kryeministri Sunak ishte shumë i lumtur që u takua me të dhe diskutoi punën e Fondacionit Obama”, shtoi ai.

Obama u largua nga Downing Street pas një takimi me Sunak, që zgjati rreth një orë.

“Jam i tunduar”, tha Obama duke iu referuar pyetjeve të gazetarëve ndërsa largohej me ambasadoren e SHBA-së në BM, pas orës 16:00.

“Fondacioni Barack Obama” është një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në lëvizshmërinë sociale që u themelua nga ish-presidenti në vitin 2014.

Hera e fundit që Obama vizitoi Downing Street ishte tetë vjet më parë në 2016.

Ish-presidenti u takua me kryeministrin e atëhershëm David Cameron për bisedime përpara votimit të Brexit.

Ai paralajmëroi se Britania e Madhe do të ishte në “rradhën e pasme” për marrëveshjet tregtare të SHBA-së nëse largohej nga Bashkimi Evropian.

Të dy krerët mbajtën gjithashtu një konferencë të përbashkët per shtyp në Ministrinë e Jashtme.

Obama tha se SHBA-ja kërkonte që ndikimi i Britanisë së Madhe të rritej, përfshirë edhe brenda Evropës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts