Bota

Ish-Presidenti i bindur se mund t’i japë fund luftës, Washington Post: Ja plani i Trump për paqen në Ukrainë

ish presidenti i bindur se mund ti jape fund luftes washington post ja plani i trump per paqen ne ukraine
ish presidenti i bindur se mund ti jape fund luftes washington post ja plani i trump per paqen ne ukraine

Ukraina do të duhet të heqë dorë nga pretendimet e saj ndaj territorit rus si pjesë e një marrëveshjeje paqeje të parashikuar nga ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, raportoi të dielën Washington Post.

Kandidati republikan për zgjedhjet e nëntorit është shprehur në shumë raste se do të ishte në gjendje t’i jepte fund konfliktit në Ukrainë në 24 orë, nëse ai fitonte presidencën. Megjithatë, Trump ka refuzuar të japë detaje mbi planin e tij.

Kushtet që Trump dëshiron të zbatojë përfshijnë njohjen e Kievit të Krimesë dhe Donbasit si pjesë të Rusisë, tha gazeta, duke cituar persona që e kanë diskutuar këtë çështje me ish-presidentin ose këshilltarët e tij. Megjithatë, fushata e tij i cilësoi ato deklarata si thjesht “spekulime” nga “burime të painformuara që nuk e kanë idenë se çfarë po ndodh apo çfarë do të ndodhë” .

Krimea ka qenë pjesë e Rusisë që nga viti 2014, kur banorët kundërshtuan një grusht shteti të armatosur të mbështetur nga SHBA në Kiev dhe votuan në një referendum për të kërkuar mbrojtjen ruse nga qeveria e re.

Republikat Popullore të Donetskut dhe Luganskut gjithashtu sfiduan autoritetet pas grushtit të shtetit dhe morën armët, kur Kievi dërgoi ushtrinë për t’i shuar ato. Refuzimi i Ukrainës për të zbatuar një udhërrëfyes për pajtimin me Donbasin, të ashtuquajturat Marrëveshjet e Minskut dhe përgatitja për armiqësi të reja, u përmendën nga Moska si shkaktarët kryesorë të konfliktit aktual.

Zyrtarët perëndimorë kanë premtuar mbështetje ushtarake për Kievin për “për aq kohë sa duhet” për t’i rezistuar Rusisë. Megjithatë, një varg pengesash në fushën e betejës për forcat ukrainase dhe dështimi perëndimor për të ofruar ndihmë të mjaftueshme kanë vënë një dëm në strategji.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts