Bota

Itali, 11 arrestime në Siçili për blerje votash dhe bashkëpunim me mafian

itali 11 arrestime ne sicili per blerje votash dhe bashkepunim me mafian
itali 11 arrestime ne sicili per blerje votash dhe bashkepunim me mafian

Një hetim nga prokuroria e Katanias dhe karabinierët çuan sot në Siçili në njëmbëdhjetë arrestime me akuza për blerje votash dhe bashkëpunim me mafien. Në të gjithë këtë rast, përveç kryebashkiakut të rajonit Tremestieri Etneo, është i përfshirë edhe nënkryetari i rajonit sicilian, Luca Samartino, i cili u shkarkua nga detyra. Përveç këtyre u arrestuan edhe zyrtarë komunalë dhe biznesmenë.

Samartino, zyrtari kryesor i “Lidhjes” në Siçili, përgjegjës për politikën bujqësore të ishullit, akuzohet për korrupsion. Karriera e tij politike kishte filluar në qendrën e moderuar dhe vazhdoi me Partinë Demokratike të qendrës së majtë dhe Live Italy, formacioni i vogël politik i ish-kryeministrit Matteo Renzi.

Hetimi, ndër të tjera ka të bëjë me “bashkëpunimin” e politikanëve të pushtetit vendor me mafian, me synimin për të ofruar mbështetje nga krimi i organizuar në zgjedhjet e pushtetit vendor. Në të njëjtën kohë, ky veprim i paligjshëm dyshohet se parashikonte sigurimin e një sërë biznesmenësh “miqësorë” në të gjithë sistemin e gjuetisë së votuesve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts