Bota

Italia thërret takimin e G7 pas sulmit iranian ndaj Izraelit

italia therret takimin e g7 pas sulmit iranian ndaj izraelit
italia therret takimin e g7 pas sulmit iranian ndaj izraelit

Italia ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 pas sulmit të madh iranian ndaj Izraelit.

“KrerĂ«t e shtatĂ« vendeve kryesore tĂ« industrializuara demokratike do tĂ« takohen sot pasdite pĂ«r njĂ« video-konferencĂ« pĂ«r tĂ« diskutuar sulmin nga Teherani”, sipas njĂ« deklarate.

Italia është aktualisht kryesuese e grupit G7.

Presidenti i SHBA-se Joe Biden njoftoi më herët synimin e tij për të mbledhur grupin G7, për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të paprecedentë të Iranit.

Grupi G7 është një forum jozyrtar i Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe, Italisë, Japonisë, Kanadasë dhe SHBA-së.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts