Bota

John Kirby: Zelensky nuk ka kërkuar që trupat amerikane të jenë në terren në Ukrainë

john kirby zelensky nuk ka kerkuar qe trupat amerikane te jene ne terren ne ukraine

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nuk po kërkon vendosjen e trupave të Shteteve të Bashkuara për të luftuar në tokën ukrainase , tha këshilltari i Komunikimit për Sigurinë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Zelensky, argumentoi Kirby, po kërkon urgjentisht ndihmë shtesë për sigurinë pasi furnizimet e municionit të Ukrainës po shterohen në dritën e ofensivës ruse.

“Nuk do të ketë trupa amerikane në terren që luftojnë brenda Ukrainës … Presidenti Zelensky nuk po e kërkon këtë, ai thjesht po kërkon mjetet dhe aftësitë,” pohoi Kirby.

Ai vazhdoi duke theksuar se udhëheqësi ukrainas dhe trupat e tij ishin të vendosur për të mbrojtur vendin e tyre, por kërkonin burime thelbësore për ta bërë këtë në mënyrë efektive.

Kirby vazhdoi të nënvizonte nevojën kritike për veprim të shpejtë, duke shprehur shqetësimin për vonesën në miratimin e fondeve shtesë në Kongres për ndihmën e Ukrainës për sigurinë. Sipas Kirby, kjo vonesë tashmë ka efekte të dëmshme për ushtarët ukrainas në vijën e frontit.

Ndërsa Rusia vazhdon të shtyjë drejt perëndimit nga rajoni i Donbass, linjat mbrojtëse të Ukrainës raportohet se po zhvendosen në “drejtimin e gabuar”, duke ngritur alarmin për urgjencën e ofrimit të mbështetjes së nevojshme për forcat ukrainase.

Shtëpia e Bardhë, në këtë kohë, po përballet me implikimet gjeopolitike të vonesave të Kongresit, siç vuri në dukje Kirby, “Linjat mbrojtëse të Ukrainës kanë filluar të zhvendosen në drejtimin e gabuar sepse rusët vazhdojnë të shtyjnë perëndimin nga Donbass”.

E9dd3081 9d1a 4075 Ac3f 5af9954933ab

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts