Bota Kuriozitete

Kaloi 86 minuta në dhomën më të qetë në botë, nuk do ta besoni çfarë i ndodhi

kaloi 86 minuta ne dhomen me te qete ne bote nuk do ta besoni cfare i ndodhi

Në fillim të vitit 2023 u raportua për “dhomën më të qetë” të Microsoft në Redmond, si dhe për njerëzit që guxuan të kalonin kohë në të.

sa

Kjo lloj dhome është “parajsë” për individët që dëshirojnë paqe dhe qetësi, por kur dëgjoni se çfarë lloj efektesh shkakton, mund të ndryshoni mendje.

Të ashtuquajturat dhoma anekoike ekzistojnë në disa vende anembanë botës, si ajo në Laboratorin Orfield në Minesota, e cila hyri në Librin e Rekordeve Guinness.

Një dhomë e ngjashme ekziston në Universitetin e Bankës Jugore (Londër), dhe vizitorët këshillohen të mos kalojnë më shumë se 45 minuta në të.

Arsyeja? Shkencëtarët nuk duan që njerëzit të humbasin mendjen.

“Ne i sfidojmë vizitorët të kalojnë kohë në dhomë, në errësirë. Por ne ju paralajmërojmë. Sa më e qetë të jetë dhoma, aq më shumë gjëra do të dëgjoni. Si funksionojnë zemra juaj, ndonjëherë mushkëritë tuaja”, tha stilisti Steven Orfield.

Tetë vjet më parë, një gazetar i UNILADA vendosi një rekord në “dhomën më të qetë”, ku kaloi 67 minuta dhe që atëherë shumë sfidues kanë dashur të testojnë kufijtë e tyre.

Mes tyre është edhe YouTuber Callux, i cili përshkroi qëndrimin në dhomë dhe rregullat që duhej të ndiqte.

  1. Sfiduesi duhet të jetë vetëm në dhomë.
  1. Fjetja nuk lejohet.
  1. Sfiduesi duhet të jetë vazhdimisht nën mbikëqyrje.
  1. Tingulli duhet të mbetet nën 25 decibel.
  1. Sfiduesi lejohet të flasë deri në një minutë (çdo pesë minuta).
  1. Sfiduesi lejohet të largohet nga dhoma në çdo kohë.

Pas një vizite në laborator, djali mbeti vetëm në dhomë dhe nuk kaloi shumë dhe gjërat u bënë të çuditshme, raporton LadBible. Pas pesë minutash, ai filloi të ndihej i çorientuar sepse kishte zhurmë të fortë në veshët e tij.

Kaluan edhe 10 minuta të tjera dhe YouTuber-i raportoi se kishte parë drita që “vallëzonin” në dhomë. Pas 30 minutash ai dëgjoi zhurmën e rrjedhjes së gjakut të tij.

Kur ai arriti 60 minuta, i riu pothuajse hoqi dorë, pasi raportoi se kishte halucinacione. Sidoqoftë, ai duroi dhe vendosi një rekord të ri – 86 minuta.

Kur e pyetën se si do ta përshkruante qëndrimin në dhomë, ai shkurt tha se “ishte e çuditshme”.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts