Bota

“Këshilli i Sigurimit dështoi të…”/ Moska zyrtare reagon pas sulmit iranian ndaj Izraelit dhe kërkon vetëpërmbajtje

keshilli i sigurimit deshtoi te moska zyrtare reagon pas sulmit iranian ndaj izraelit dhe kerkon vetepermbajtje
keshilli i sigurimit deshtoi te moska zyrtare reagon pas sulmit iranian ndaj izraelit dhe kerkon vetepermbajtje

Rusia u bën thirrje të gjitha palëve që të “tregojnë vetëpërmbajtje” dhe “të shpreh shqetësimin” për përshkallëzimin e mëtejshëm pasi Irani lëshoi ​​raketa dhe drone në Izrael gjatë natës. “Ne kërkojmë nga shtetet e rajonit që problemet ekzistuese t’i zgjidhin me mjete politike dhe diplomatike”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Moska shtoi se ka paralajmëruar shumë herë se Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej “në mënyrë adekuate” një sulmi ndaj një konsullate iraniane në Siri, e cila vrau shtatë oficerë nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, duke përfshirë komandantë të lartë.

Reagimi vjen pasi Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kundërshtuan një deklaratë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hartuar nga Rusia që do të dënonte një sulm në kompleksin e ambasadës së Iranit në Siri. Irani akuzoi Izraelin për kryerjen e atij sulmi, por Izraeli ka thënë se nuk komenton raportet e huaja.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts