Lifestyle

Kishte migrenë të theksuar dhe asnjë ilaç nuk i bënte efekt, mjekët e lidhin me ngrënien e proshutës së derrit

kishte migrene te theksuar dhe asnje ilac nuk i bente efekt mjeket e lidhin me ngrenien e proshutes se derrit
kishte migrene te theksuar dhe asnje ilac nuk i bente efekt mjeket e lidhin me ngrenien e proshutes se derrit

Një burrë në Shtetet e Bashkuara, i cili ankohej për migrenë të shpeshtë, u zbulua se kishte larva shiriti në trurin e tij, që ka të ngjarë të lidhet me ngrënien e proshutës së papjekur.

52-vjeçari vizitoi mjekun pasi migrena e tij e zakonshme u përkeqësua dhe pilulat e tij të rregullta nuk kryenin më efekt. Skanimet gjetën ciste të larvave të krimbit të shiritit në trurin e tij, të cilat shkaktojnë cisticerkozë. Mjekët besojnë se burri, i cili mori një krimb shirit nga ngrënia e mishit të derrit të papjekur, u infektua vetë.

Cisticerkoza është një lloj infeksioni i shkaktuar nga larvat e parazitit Taenia solium (T.solium), i njohur gjithashtu si shirit i derrit, i cili mund të çojë në zhvillimin e cisteve (cysticerci) në tru. Dikush me një krimb shirit mund të infektojë veten me vezë të krimit, një proces i njohur si autoinfeksion, i cili mund të kalojë nga trupi si mbetje dhe të infektojë të tjerët në të njëjtën shtëpi.

Duke regjistruar rastin në American Journal of Case Reports , mjekët shkruan se “mund të spekulohet vetëm” se cisticerkoza e burrit u transmetua përmes autoinfeksionit. Duke pasur parasysh “predikimin e tij për mishin e derrit të papjekur”, mjekët supozuan se ai u kontraktua nga krimbi i shiritit nga “zakonet e tij të të ngrënit”. Pacienti iu përgjigj ilaçeve antiparazitare dhe anti-inflamatore dhe që atëherë është shëruar plotësisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts