Kosova

Komandant “Remi”: Të lirohen dhe të kthehen në atdhe të gjithë të akuzuarit nga Specialja

komandant remi te lirohen dhe te kthehen ne atdhe te gjithe te akuzuarit nga specialja
komandant remi te lirohen dhe te kthehen ne atdhe te gjithe te akuzuarit nga specialja

Të lirohen në procedurë të rregullt dhe të rikthehen në atdhe të akuzuarit nga Gjykata Speciale, ka bërë thirrje sot ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa.

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit ka thënë sot se po të ishte në vend të kryeministrit, do të bënte çmos për lirimin e të të pandehurve që po mbahen në Gjykatën Speciale në Hagë.

Sipas tij, Gjykata Speciale u themelua nën presion të vendeve të errëta të bllokut politik, të cilit i printe Rusia.

“UÇK për shkak të kauzës së drejtë për çlirimin e Kosovës nga makineria vrastare serbe ka fituar përkrahjen me aleancen e NATO-s, dhe në këtë mënyrë prishi balancat politike strategjike për Ballkanin dhe më gjerë. Ajo arriti që këto politika t’i orientoi kah perëndimi duke u larguar nga blloku ruso-serb dhe ai i lindjes”, tha ai.

Mustafa foli edhe për fushatën kundër UÇK-së që nga paslufta.

“Produktet e kësaj fushate anti UÇK dhe anti-shqiptare në pergjithësi, janë evidente dhe më substanciale ndër to është vet Gjykata Speciale, por ajo çfarë nuk arritën kurrë, është tendenca e pakompromis për të zhbërë aleancën e shteteve mike e pro-demokratike, me pasuesit e UÇK-së dhe me shtetin e Kosovës. Udhëheqësit e UÇK, padyshim do të hyjnë në analet e historisë si kulmi i përpjekjeve për të çliruar shqiptarët njëherë e mirë, por edhe si goditja më e fortë bllokut ruso-serb dhe aleatëve të saj, duke fituar e bardha mbi të zezën”, u shpreh Remi.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts