Kosova

Konjufca: Dinari duhej të hiqej nga qarkullimi kur Serbia u largua nga Kosova, situata nuk del nga kontrolli!

konjufca dinari duhej te hiqej nga qarkullimi kur serbia u largua nga kosova situata nuk del nga kontrolli
konjufca dinari duhej te hiqej nga qarkullimi kur serbia u largua nga kosova situata nuk del nga kontrolli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se dinari dhe përdorimi i tij është dashur të ndërpriten që nga koha kur Serbia është larguar nga Kosova në vitin 1999.

Konjufca në një konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se dinari ka qenë gjithmonë ilegal, por që ai është përdorur në forma të ndryshme prej institucioneve paralele. Ai gjithashtu tha se vendimi për ndalimin e dinarit ka qenë i BQK-së dhe se ndërhyrja në vendime të institucioneve të pavarura do të ishte e dëmshme për rendin kushtetues të Kosovës.

“Dinari dhe shfrytĂ«zimi i tij Ă«shtĂ« dashur qĂ« tĂ« ndĂ«rpritet qĂ« kur Serbia Ă«shtĂ« larguar nga Kosova, pas luftĂ«s çlirimtare dhe bombardimeve tĂ« NAT0-s nĂ« qershor tĂ« vitit 1999. Por, prej vitit 2011 askush nuk ka dyshim qĂ« edhe me vet-rregullimin institucional tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s dhe me rregulloren e ligjet tona, dinari ka qenĂ« gjithmonĂ« ilegal, tjetĂ«r gjĂ« qĂ« pastaj nĂ« forma dhe mĂ«nyra tĂ« ndryshme Ă«shtĂ« shfrytĂ«zuar dhe Ă«shtĂ« pĂ«rdorur prej institucioneve paralele qĂ« i ka pasur Serbia kĂ«tu nĂ« RepublikĂ«n e KosovĂ«s dhe qĂ« i ka keqpĂ«rdorur ato”, tha Konjufca.

I pyetur nĂ« lidhje me shqetĂ«simet e ShBA-sĂ« pĂ«r vendimin, Konjufca tha se ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, i ka shprehur shqetĂ«simet se mund tĂ« ketĂ« trazira nĂ« veri tĂ« KosovĂ«s, por qĂ« sipas tij, tĂ« gjithĂ« ata qĂ« tentojnĂ« t’i keqpĂ«rdorin vendimet e ligjshme, do tĂ« pĂ«rballen me sundim tĂ« ligjit.

“ShqetĂ«simi Ă«shtĂ« qĂ« mund tĂ« ketĂ« turbulenca pĂ«r shkak tĂ« kĂ«tij vendimi nĂ« pjesĂ«n e veriut tĂ« KosovĂ«s. Ne sigurojmĂ« qĂ« kjo nuk do tĂ« ndodh, ne jemi institucione qĂ« tĂ« sigurojmĂ« qĂ« kjo nuk do tĂ« ndodh dhe qĂ« siguria do t’i ofrohet tĂ« gjithĂ«ve e po ashtu edhe qĂ« do tĂ« pĂ«rballen me sundim tĂ« ligjit tĂ« gjithĂ« ata qĂ« mundohen t’i keqpĂ«rdorin vendimet e ligjshme tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s pĂ«r tĂ« shkaktuar trazira tĂ« cilat janĂ« tĂ« paligjshme nĂ« RepublikĂ«n e KosovĂ«s. Çdo veprim i tillĂ« do tĂ« pĂ«rballet me sundimin e ligjit, do tĂ« pĂ«rballet me organet e sigurisĂ« dhe kjo nuk do tĂ« lejojmĂ« qĂ« tĂ« ndodh. Pra, situata nuk del prej kontrollit pse dinari Ă«shtĂ« hequr nga pĂ«rdorimi, si valutĂ« e transaksioneve dhe pagesave nĂ« RepublikĂ«n e KosovĂ«s”, -theksoi Konjufca.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts