Lifestyle

Krijojnë triliona dollarë të ardhura, efektet shkatërruese mbi koralet në fundin e oqeanit

krijojne triliona dollare te ardhura efektet shkaterruese mbi koralet ne fundin e oqeanit
krijojne triliona dollare te ardhura efektet shkaterruese mbi koralet ne fundin e oqeanit

Koralet në mbarë botën po zbardhen dhe madje po vdesin pasi nxehtësia rekord në fundin e oqeanit ka shkaktuar efekte shkatërruese. Rasti i fundit regjistron ngjarjen e katërt globale të zbardhjes masive të koraleve, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA (NOAA).

Zbardhja e tyre ndodh kur koralet stresohen dhe zbardhen sepse uji në të cilin jetojnë është shumë i nxehtë. Korali mbështet jetën në oqean, peshkimin dhe krijon triliona dollarë të ardhura çdo vit. Të dhënat e nxehtësisë së oqeanit kanë rënë për muaj të tërë, por kjo është prova e parë globale se si ky episod po ndikon në jetën detare.

Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA (NOAA) konfirmoi stresin masiv në të gjithë oqeanet (Atlantik, Paqësor dhe Oqeanin Indian) pas javësh të marrjes së raporteve nga shkencëtarët në mbarë botën.

Korali i zbardhur mund të duket bukur në foto, por shkencëtarët që zhyten për të ekzaminuar shkëmbinjtë nënujorë thonë se nga afër korali është dukshëm i sëmurë dhe në kalbje. Shkencëtarët në SHBA, Australi, Kenia dhe Brazil i thanë BBC News për ndjenjën e shqetësimit dhe madje edhe të zemërimit teksa shikonin koralin që ata duan të kërcënuar ose vrarë nga oqeanet e ngrohta.

Shenjat e para paralajmëruese ishin në Karaibe vitin e kaluar kur studiuesit zbuluan se uji në brigjet e Floridës ishte po aq i ngrohtë sa një vaskë e nxehtë. Ajo nxehtësi u zhvendos në hemisferën jugore. Tani ajo ka prekur më shumë se gjysmën e koraleve të botës, duke përfshirë atë më të madhin në Australi dhe në vijat bregdetare në Tanzani, Mauritius, Brazil, ishujt e Paqësorit, si dhe në Detin e Kuq dhe Gjirin Persik.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts