Bota

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar e quan situatën në Gaza “të paqëndrueshme”

kryeministri i mbreterise se bashkuar e quan situaten ne gaza te paqendrueshme
kryeministri i mbreterise se bashkuar e quan situaten ne gaza te paqendrueshme

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka refuzuar edhe një herë të bëjë thirrje për një armëpushim në Gaza, por pranoi se është “e qartë” se status quo-ja është e paqëndrueshme.

Sunak i bëri komentet e tij gjatë pyetjeve të kryeministrit në Dhomën e Komunave.

Deputeti i Partisë Laburiste Mark Hendrick i tha Sunak se Izraeli po provokon urinë në Gaza dhe paralajmëroi kundër ofensivës së tij tokësore në Rafah, një qytet në jug të Rripit, ku miliona palestinezë tani kërkojnë strehim nga sulmet izraelite. Hendrick e pyeti Sunak nëse pajtohet me shefin e punëve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, se Izraeli po përdor urinë si një armë lufte.

Sunak u përmbajt nga një përgjigje e drejtpërdrejtë dhe tha se Izraeli duhet të lejojë më shumë ndihmë në Gaza. “Mbretëria e Bashkuar po bën gjithçka që mundet për të marrë më shumë ndihmë dhe për të parandaluar këtë krizë të përkeqësuar,” pohoi ai. “Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të lehtësuar vuajtjet që njerëzit po përjetojnë.”

Hendrick më vonë e pyeti Sunak nëse pajtohet me Borrell dhe presidentin amerikan Joe Biden se nevojitet një armëpushim. Kryeministri u përgjigj se ai kishte shpjeguar qëndrimin e qeverisë dhe gjetjet e raportit të Klasifikimit të Fazës së Sigurisë Ushqimore të Integruar (IPC) janë “shumë shqetësuese”. Ai shtoi se, “Ne kemi nevojë për veprim urgjent tani për të shmangur një zi buke”.

Ndërsa iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me shitjet e armëve në Mbretërinë e Bashkuar për Izraelin, Sunak tha se ka pasur “shumë” viktima civile dhe Britania e Madhe dëshiron të shohë Izraelin “të kujdeset më shumë për të kufizuar operacionet e tij në objektiva ushtarakë”.

Një tjetër parlamentar laburist, Tahir Ali, pyeti nëse kryeministri do të përdorë “kohën e vogël” që i ka mbetur në qeveri për t’u bashkuar me 138 shtetet anëtare të OKB-së në njohjen e shtetit të Palestinës. Sunak u përgjigj se ai do ta bëjë këtë “kur të ketë kuptimin më të dobishëm për procesin e përgjithshëm të paqes”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts