Bota

Letonia do të vendosë masa kufizuese ndaj rusëve gjatë zgjedhjeve

letonia do te vendose masa kufizuese ndaj ruseve gjate zgjedhjeve
letonia do te vendose masa kufizuese ndaj ruseve gjate zgjedhjeve

Shefi i policisë në Letoni njoftoi se kombi baltik do të kryejë kontrolle të qytetarëve rusë që do të votojnë në zgjedhjet presidenciale në ambasadën në Riga. Qëllimi është të sigurohet që ata të kenë leje qëndrimi të vlefshme dhe, nëse është e nevojshme, t’i dëbojnë ata.

Autoritetet letoneze njoftuan gjithashtu se do të monitoronin individët që rrinin në radhë për të votuar për çdo shenjë të “miratimit të luftës në Ukrainë”, e cila, për shkak të natyrës së paqartë të deklaratës, mund të përfshijë edhe shprehjen ose shfaqjen e mbështetjes për presidentin rus Vladimir Putin.

Kontrollet do të kryhen nga policia, rojet kufitare dhe zyrtarët e imigracionit gjatë gjithë zgjedhjeve të planifikuara nga e premtja deri të dielën.

“Do të ketë postblloqe të lëvizshme në rrugët e Rigës rreth ambasadës për të kontrolluar nëse qytetarët rusë… kanë të drejta ligjore për të banuar në Letoni,” tha shefi i policisë Armands Ruks për TV3 Latvija .

“Ne gjithashtu do të kemi zero tolerancë ndaj kujtdo që mund të përdorë këtë fundjavë për të justifikuar pushtimin rus dhe krimet e luftës kundër Ukrainës,” shtoi ai.

Në rast se votuesit rusë zbulohen se janë pa leje qëndrimi të vlefshme, zyrtarët nuk do të përjashtojnë “deportimet e menjëhershme”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts