Bota

Lutjet për ramazan në Al Aksa, ministri i Brendshëm izraelit kërkon kufizime për palestinezët, ndërsa kryeministri thotë se…

lutjet per ramazan ne al aksa ministri i brendshem izraelit kerkon kufizime per palestinezet ndersa kryeministri thote se
lutjet per ramazan ne al aksa ministri i brendshem izraelit kerkon kufizime per palestinezet ndersa kryeministri thote se

Izraeli po shqyrton kufizimet e mundshme për hyrjen në xhaminë Al Aksa në Jerusalem gjatë muajit të ardhshëm të Ramazanit, tha një zëdhënës i qeverisë të enjten pas raportimeve të mediave se ministri i policisë së ekstremit të djathtë mund të anulojë vendimin për këtë çështje. Al Aksa, faltorja e tretë më e shenjtë e Islamit, është fokus i shpresave të shtetësisë palestineze.

Vendi është gjithashtu i nderuar nga hebrenjtë si mbetje e dy tempujve të tyre të lashtë, të njohur si Mali i Tempullit. Kontrollet izraelite mbi aksesin shpesh kanë nxitur fërkime politike, veçanërisht gjatë Ramazanit. Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir tha javën e kaluar se do të kishte një kuotë për anëtarët e pakicës 18% muslimane të Izraelit që dëshirojnë të marrin pjesë në lutjet e paqes në Al Aksa.

Kjo do të komplikonte shtypjen që Izraeli ka vendosur tashmë mbi palestinezët që nga tërbimi ndërkufitar i Hamasit nga Rripi i Gazës më 7 tetor, i koduar “Përmbytja e Al Aksa”, e cila shkaktoi luftën e vazhdueshme në Gaza.

Por televizioni më i vlerësuar i Izraelit Channel 12 raportoi të mërkurën se kryeministri Benjamin Netanyahu do të rrëzonte Ben-Gvir. “Çështja specifike e lutjes në Malin e Tempullit, në Al Aksa, është ende në diskutim nga kabineti,” tha zëdhënësi i qeverisë Avi Hyman në një konferencë të enjten. Ai shtoi se një vendim përfundimtar do të merrte parasysh sigurinë dhe shëndetin publik, si dhe lirinë e adhurimit.

Një zëdhënës i Ben-Gvir nuk iu përgjigj një kërkese për koment për Reuters. Të mërkurën, Ben-Gvir postoi në X se çdo përpjekje për të anashkaluar autoritetin e tij do të përbënte një “kapitullim ndaj terrorit” dhe i kërkoi Netanyahut të mohonte raportin e Channel 12.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts