Kuriozitete

Media zvicerane prezenton kopshtet zoologjike më të mira dhe më të këqija ne botë. Përfshin edhe Shqipërinë

media zvicerane prezenton kopshtet zoologjike me te mira dhe me te keqija ne bote perfshin edhe shqiperine
media zvicerane prezenton kopshtet zoologjike me te mira dhe me te keqija ne bote perfshin edhe shqiperine

Ja rreth 10,000 kopshte zoologjike në mbarë botën, por cilësia e tyre ndryshon shumë. Disa kopshte zoologjike përpiqen të ofrojnë një jetë sa më miqësore me kafshët. Në të tjerat, kafshët vuajnë torturat e ferrit. Blick zgjodhi pesë shembuj pozitivë dhe pesë negativë.

Jo të gjithë kopshtet zoologjikë janë të njëjtë. Cilësia e objekteve mund të ndryshojë shumë. Blick ju tregon se ku mund të vëzhgoni kafshët me një ndërgjegje të pastër.

Safari Park Zoo në Mbrostar (Shqipëri)

Kopshti zoologjik privat ka qenë prej vitesh në radarin e aktivistëve të të drejtave të kafshëve për shkak të kushteve të tmerrshme. Por vetëm në vitin 2018 qeveria shqiptare ndërhyri kur kafshët ishin gati të shiteshin ose vriteshin për shkak të situatës së keqe ekonomike.

Kopshti Zoologjik i San Diegos në San Diego (SHBA)

Kopshti Zoologjik i San Diegos konsiderohet si një nga kopshtet zoologjike më të mira në botë. Në mbi 100 hektarë, ai është shtëpia e më shumë se 14,000 kafshëve të rralla dhe të rrezikuara. Ka një sërë programesh edukative për vizitorët rreth 700 llojeve të kafshëve. Përveç kësaj, një pjesë e tarifës së hyrjes shkon në programe të ndryshme të ruajtjes së natyrës. Pëllumbat rozë të rrezikuar janë të rrallë në natyrë dhe rrallë shihen në kopshtet zoologjike, si në San Diego.

Kopshti Zoologjik i Cyrihut

Kopshti zoologjik në Cyrih konsiderohet si kopshti zoologjik i dytë më i mirë në Evropë. Kopshti zoologjik në Limmatstadt është një nga adresat kryesore, veçanërisht në fushën e edukimit dhe ruajtjes së specieve. Kopshti Zoologjik i Cyrihut gjithashtu merr nota të larta për përpjekjet e tij në fushën e ruajtjes së natyrës. Për shembull, kopshti zoologjik konsiderohet një qendër e kërkuar ndërkombëtarisht e përsosmërisë në mbajtjen dhe mbarështimin e breshkave gjigante Galapagos. Kopshti Zoologjik i Cyrihut mbulon një sipërfaqe prej 27 hektarësh dhe është shtëpia e rreth 5,400 kafshëve nga 375 specie. Mbi 1.2 milion njerëz vizitojnë kopshtin zoologjik çdo vit. Kopshti zoologjik në Cyrih konsiderohet një qendër ndërkombëtare e ekselencës për breshkat gjigante të Galapagos dhe kopshti zoologjik i dytë më i mirë në Evropë.

Kopshti Zoologjik Schönbrunn në Vjenë

Kopshti Zoologjik Schönbrunn në Vjenë nuk është vetëm kopshti zoologjik më i vjetër në Evropë, por në të gjithë botën. Në të njëjtën kohë, ai konsiderohet si kopshti zoologjik më i mirë në Evropë dhe renditet rregullisht shumë lart në renditjen globale. Kjo falë ekspozitave të shumta të kafshëve të rralla, programit të tij të mbarështimit në robëri për speciet e rrezikuara dhe programit të tij të gjerë të ruajtjes në natyrë. Në total, kopshti zoologjik është shtëpia e 3,500 kafshëve dhe 715 specieve në rreth 17 hektarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts