Bota

Mijëra izraelitë dalin në protesta antiqeveritare

mijera izraelite dalin ne protesta antiqeveritare
mijera izraelite dalin ne protesta antiqeveritare

Mijëra izraelitë protestuan kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu të hënën për luftën në Gaza dhe dështimin për të negociuar në lirimin e shumë pengjeve që ende mbahen në territorin palestinez.

Protestat kundër trajtimit të luftës nga Netanyahu kundër luftëtarëve të Hamasit janë rritur, me dhjetëra mijëra që dalin në rrugët e qytetit më të madh të Izraelit, Tel Aviv çdo fundjavë.

Por protestuesit udhëtuan për në Jerusalem për të tubuar jashtë parlamentit izraelit dhe rezidencës së Netanyahut, duke kërkuar zgjedhje të reja si pjesë e asaj që është quajtur një javë trazirash nga aktivistët.

“Çdo veprim që ai bën është në drejtim të shkatërrimit të Izraelit. Ai ishte përgjegjës për atë që ndodhi më 7 tetor,” tha inxhinieri civil në pension Moshe Sandarovich, 73 vjeç.

“Tani ai po shkatërron gjithçka. Edhe nëse ka luftë tani, çdo ditë që lufta vazhdon me të është një ditë më e keqe.”

Të armatosur me daulle dhe pankarta që bënin thirrje për zgjedhje të reja, mijëra protestues të moshuar dhe të rinj kërkuan një armëpushim për të sjellë pengjet e mbetura të Gazës në shtëpi.

Pas fjalimeve të aktivistëve që iu drejtuan turmës, protestuesit bërtisnin “Të gjithë ata! Tani!” për të bërë thirrje për një kthim të plotë të pengjeve, përpara se të mbahet një moment i zymtë heshtjeje për ata që kanë mbetur në territorin e kontrolluar nga Hamasi.

Luftëtarët e Hamasit kapën 251 pengje më 7 tetor, nga të cilët Izraeli beson se 116 mbeten në Gaza, duke përfshirë 41 që ushtria thotë se janë të vdekur.

Sulmi rezultoi në vdekjen e 1,194 personave në Izrael, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite.

Bombardimet hakmarrëse të Izraelit dhe ofensiva tokësore në Gaza kanë vrarë 37,347 njerëz, gjithashtu kryesisht civilë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit.

Të tjerët në protestën e Jerusalemit mbanin këmisha me slogane duke përfshirë “ndalo luftën” dhe “ne të gjithë jemi krijuar të barabartë”.

Disa në Jerusalem thanë se ishte koha për t’i dhënë fund luftës së Gazës dhe shpresonin se barazia do të kishte përparësi nga politikanët e vendit.

“Pas 75 vjetësh që ky vend ekziston dhe tetë muaj lufte, ndarja nuk është e barabartë. Duhet të ndryshohet,” tha Kfir Roffe, një protestues 50-vjeçar.

“Ne duhet të jemi të barabartë, muslimanët, të krishterët, të gjithë njerëzit në Izrael duhet të bashkohen”.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts