Bota

Rrëshqitje dheu në Ekuadorin qendror, 8 persona kanë humbur jetën

rreshqitje dheu ne ekuadorin qendror 8 persona kane humbur jeten
rreshqitje dheu ne ekuadorin qendror 8 persona kane humbur jeten

Të paktën tetë persona u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në një rrëshqitje dheu në një rrugë kryesore në provincën qendrore Tungurahua të Ekuadorit, thanë autoritetet lokale.

Rrëshqitja e dheut çoi në mbylljen e rrugës në qytetin turistik të Banos de Agua Santa dhe dëmtoi shtëpitë në zonë, tha Sekretariati Kombëtar i Ekuadorit për Menaxhimin e Rrezikut.

“Ne po koordinojmë dhe vendosim më shumë makineri për të ndihmuar në përpjekjet e ndihmës,” tha ministri ekuadorian i Transportit dhe Punëve Publike Roberto Luque në X, dikur Twitter.

Operacionet në tre hidrocentrale u ndërprenë gjithashtu nga reshjet e dendura, shtoi Luque.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts