Bota

Ministri izraelit i Mbrojtjes: Konfrontimi me Iranin nuk ka përfunduar ende

ministri izraelit i mbrojtjes konfrontimi me iranin nuk ka perfunduar ende
ministri izraelit i mbrojtjes konfrontimi me iranin nuk ka perfunduar ende

Konfrontimi midis Iranit dhe Izraelit “nuk ka pĂ«rfunduar ende”, tha tĂ« dielĂ«n Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, pas sulmit tĂ« Teheranit ndaj Izraelit njĂ« natĂ« mĂ« parĂ«.

“Shteti i Izraelit u sulmua me qindra raketa dhe [mjete ajrore pa pilot], dhe [Forcat e Mbrojtjes sĂ« Izraelit] e penguan kĂ«tĂ« sulm nĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« mbresĂ«lĂ«nĂ«se,” tha Gallant, duke u kĂ«rkuar izraelitĂ«ve tĂ« qĂ«ndrojnĂ« “vigjilentĂ« dhe tĂ« vĂ«mendshĂ«m ndaj udhĂ«zimeve tĂ« publikuara nga Komanda e IDF dhe Homefront”. Ministri i Mbrojtjes theksoi se Izraeli “duhet tĂ« jetĂ« i pĂ«rgatitur pĂ«r çdo skenar”.

“SĂ« bashku me Shtetet e Bashkuara dhe partnerĂ« shtesĂ«, ne arritĂ«m tĂ« mbronim territorin e shtetit tĂ« Izraelit,” vazhdoi Gallant. “U shkaktuan shumĂ« pak dĂ«me – ky Ă«shtĂ« rezultat i operacioneve mbresĂ«lĂ«nĂ«se tĂ« IDF.”

Gallant është një nga tre burrat që përbëjnë kabinetin e luftës të Izraelit, së bashku me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe Benny Gantz. Kabineti i luftës është autorizuar të vendosë për përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit iranian, tha një zyrtar izraelit për CNN.

TĂ« shtunĂ«n nĂ« mbrĂ«mje, Netanyahu iu drejtua qytetarĂ«ve tĂ« Izraelit, duke deklaruar se Izraeli Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r njĂ« sulm tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« nga Irani dhe Ă«shtĂ« i gatshĂ«m pĂ«r “çdo skenar, si nĂ« mbrojtje ashtu edhe nĂ« sulm”.

“Ne kemi pĂ«rcaktuar njĂ« parim tĂ« qartĂ«,” vazhdoi Netanyahu. “Kushdo qĂ« na dĂ«mton, ne do t’i dĂ«mtojmĂ« ata. Ne do tĂ« mbrohemi kundĂ«r çdo kĂ«rcĂ«nimi dhe do ta bĂ«jmĂ« kĂ«tĂ« me nivele tĂ« larta dhe me vendosmĂ«ri.”

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts