Bota

Ministrja e Jashtme belge: Financimi për të mbështetur Ukrainën nuk është bamirësi, por një investim

ministrja e jashtme belge financimi per te mbeshtetur ukrainen nuk eshte bamiresi por nje investim
ministrja e jashtme belge financimi per te mbeshtetur ukrainen nuk eshte bamiresi por nje investim

Financimi për të mbështetur Ukrainën nuk është bamirësi, por një investim , tha ministrja e Jashtme belge.

Hadja Lahbib , në një deklaratë në pragun e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel, njoftoi se Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg do të propozojë që të “ndahen 100 miliardë euro (108 miliardë dollarë) për pesë vitet e ardhshme” për Ukrainën.

“Ne do të parashikojmë realizueshmërinë e këtij propozimi mes nesh,” tha Lahbib.

“Kjo nuk është bamirësi. Ky është një investim për mbrojtjen tonë. Pra, kjo është shumë e rëndësishme, por nga ana tjetër, është e rrezikshme të bëjmë premtime që nuk mund t’i mbajmë,” shtoi ajo.

“Është e qartë se presidenti rus Vladimir Putin nuk do të ndalet në Ukrainë dhe se ai ka ambicie që shkojnë përtej territorit ukrainas, në vende të tjera si Moldavia dhe Gjeorgjia”, tha Lahbib.

Ajo theksoi rëndësinë e shqyrtimit të të gjitha mundësive dhe harmonizimit të mbështetjes për Ukrainën.

“Unë mendoj se ajo që është planifikuar tani për tani është një kontribut për një vend aleat bazuar në produktin e tyre të brendshëm bruto, kështu që diskutimet janë të hapura,” shpjegoi gjithashtu Lahbib.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s mbajnë një takim dy-ditor në Bruksel për të diskutuar situatën në Ukrainë, mënyrat për të mbështetur Kievin dhe zhvillimet në rajonin Indo-Paqësor.

“Rreziku i përhapjes është më i pranishëm se kurrë, shumë aleatë janë shumë të shqetësuar për situatën humanitare në terren,” tha Lahbib.

Ajo kujtoi se Belgjika kërkoi për muaj të tërë për një “armëpushim të menjëhershëm”.

Lahbib tha se njohja e shtetit të Palestinës kërkon një marrëveshje qeveritare, gjë që Belgjika do ta konsideronte kur të vijë koha.

“Mendoj se është e rëndësishme që të mos njohim Palestinën për një gjest simbolik, dua të them, por më shumë për një evolucion konkret në terren dhe një njohje me etapa të plota të vendit”, tha ajo duke shprehur mbështetjen e saj për këtë.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, i cili vrau rreth 1,200 njerëz.

Më shumë se 32,900 palestinezë janë vrarë që atëherë, përveçse kanë shkaktuar shkatërrime në masë dhe zhvendosje.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e cila javën e kaluar i kërkoi të bënte më shumë për të parandaluar urinë në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts