Bota

NATO planifikon 100 miliardë euro fond mbështetjeje ushtarake për Ukrainën

nato planifikon 100 miliarde euro fond mbeshtetjeje ushtarake per ukrainen
nato planifikon 100 miliarde euro fond mbeshtetjeje ushtarake per ukrainen

NATO po planifikon mbështetje ushtarake për Ukrainën me vlerë 100 miliardë euro (108 miliardë dollarë) gjatë pesë viteve të ardhshme, thanë për DPA diplomatë të shumtë.

I propozuar nga sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg , fondi do të debatohet në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s sot. Një vendim përfundimtar pritet në samitin e aleancës në Uashington në korrik. NATO po kërkon mënyra të reja për të mbështetur Ukrainën kundër pushtimit rus në shkallë të plotë , me paralajmërimin e Kievit për mungesat e municioneve që pengojnë mbrojtjen e tyre.

Paketa prej 100 miliardë eurosh synon gjithashtu të shpërndajë barrën e mbështetjes për Ukrainën midis aleancës. Anëtarët e aleancës lindore , Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara, për shembull, po japin kontribute më të mëdha në lidhje me ekonominë e tyre sesa vendet e tjera. Detaje të mëtejshme për t’u rënë dakord përfshijnë nëse premtimet e mëparshme të ndihmës ushtarake për Ukrainën duhet të përfshihen në fondin e NATO-s.

Një pjesë e dytë e planeve të aleancës për të mbështetur Ukrainën afatgjatë kundër Rusisë përfshin një mision të ri të NATO-s për të koordinuar dërgesat e ndihmës ushtarake dhe trajnimin për ushtrinë ukrainase. Deri më tani, SHBA-ja ka marrë rolin kryesor të koordinimit të dërgesave të armëve në Ukrainë përmes një organi të njohur si Grupi i Kontaktit të Ukrainës.

Sipas diplomatëve, qëllimi i misionit, nëse miratohet nga aleatët e NATO-s, është të bëjë mbështetjen e Ukrainës më pak të varur nga zhvillimet politike në vendet individuale të NATO-s dhe të përhapë më shumë përgjegjësi mes aleancës. Kjo lidhet me shqetësimet rreth rizgjedhjes së mundshme të ish-presidentit amerikan Donald Trump .

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts