Shqiperia

Në Durrës prej me shumë se një javë mungon metadoni, qindra përdorues droge pa trajtim: Po rikthehemi te heroina

ne durres prej me shume se nje jave mungon metadoni qindra perdorues droge pa trajtim po rikthehemi te heroina
ne durres prej me shume se nje jave mungon metadoni qindra perdorues droge pa trajtim po rikthehemi te heroina

DURRES

Prej disa ditësh, mungesa e metadonit në Durrës ka bërë që qindra përdorues t’i rikthehen konsumimit të heroinës.

Situata është kritike për këtë kategori, pasi mungesën e metadonit që e merrnin falas do ta zëvendësojnë me drogat e forta, për të cilat u nevojiten sasi e konsiderueshme parash.

Përdorues të heroinës prej gati dy dekadash pohojnë sot se u janë rikthyer “zakoneve” të vjetra, si vjedhja, për të cilat kanë përfunduar edhe në burg në të kaluarën.

Në qendrën e shpërndarjes së metadonit në Durrës, bëhet me dije jashtë kamerave se nuk kanë pasur furnizim me këtë medikament.

Sipas konsumatorëve të lëndëve narkotike, mungesa e medikamentit është e qëllimshme, në mënyrë që metadoni të shitet nën dorë me çmime të larta ose të favorizohet shpërndarja e drogës në qytet.

Ata paralajmërojnë vjedhjen e banesave dhe bizneseve në Durrës, për shkak se ndjehen të detyruar.

Durrësi dhe disa rrethe të tjera të vendit nuk janë furnizuar me metadon, pasi ky medikament nuk është shpërndarë nga Ministria e Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts