Bota

Negociatat e para për von der Leyen, çfarë e pret Italinë lidhur me procedurat e deficitit

negociatat e para per von der leyen cfare e pret italine lidhur me procedurat e deficitit
negociatat e para per von der leyen cfare e pret italine lidhur me procedurat e deficitit

Të hënën më 17 qershor në Bruksel, liderët e 27-të vendeve do të takohen për një samit joformal, një darkë në të cilën vendimi kryesor do të jetë për presidencën e re të Komisionit. Kandidatja, Ursula von der Leyen, gjithashtu do të marrë pjesë në takim dhe më pas do të largohet nga dhoma për t’i dhënë 27 liderëve një shans për të vendosur.

Negociatat midis qeverive dhe tre grupeve kryesore në Dhomë, popullore, socialiste dhe liberale (me të Gjelbërit që kërkojnë një rol si partner i pakicës), do të vazhdojnë për pak kohë, por emërimi duket pothuajse i qartë. Njoftimi zyrtar duhet të mbërrijë në Këshillin Evropian në fund të muajit, në kohë për të mos u shqetësuar nga zgjedhjet në Francë dhe për të shkuar drejt një votëbesimi të shpejtë në seancën e parë plenare të Kuvendit të korrikut.

Sa i përket pozicioneve të tjera, ish-kryeministri socialist portugez, Antonio Costa, është aktualisht i preferuari për rolin e presidentit të Këshillit Evropian, në vend të liberalit belg Charles Michel. Dhe liberalët mund të zënë vendin e Përfaqësuesit të Lartë, me kryeministrin estonez Kaja Kallas i preferuari. Kallas është emëruar gjithashtu negociator nga partia, dhe për këtë arsye mund ta gjejë veten duke negociuar për vete. Roberta Metsola e papëlqyer mund të mbetet në krye të Parlamentit Evropian.

Argëtimi ka mbaruar në llogaritë publike. Kohët e shpenzimeve të çmendura dhe tolerancës nga ana e Komisionit për shkak të krizës janë vetëm një kujtim. Pakti i Stabilitetit është rikthyer në fuqi dhe është e pamundur që Italia të shpëtojë nga një procedurë shkeljesh, me deficitin mbi 7% dhe borxhin monstruoz mbi 137%, i dyti pas atij të Greqisë.

Të mërkurën më 19 qershor Berlaymont do të prezantojë paketën e Semestrave Evropianë, e cila duhet të përfshijë një procedurë të dukshme shkeljeje për deficit të tepruar ndaj Italisë. Por, për t’u dhënë kohë vendeve që të mësohen sërish me rregullat e vjetra, rekomandimet për shtetet do të jepen më pas në nëntor, ndërsa në shtator Komisioni pret planet e shlyerjes së borxhit.

Priten muaj të komplikuar për Giancarlo Giorgetti. Ministri i Ekonomisë do të diskutojë se si synon të rregullojë llogaritë e Italisë me Komisionin dhe kolegët e tij në Ecofin të premten më 21 qershor. Në takim, ndër të tjera, do të përpiqemi të arrijmë edhe një marrëveshje politike për paketën e përshtatjes së TVSH-së në epokën dixhitale.

Tema të tjera të nxehta
Ligji për Restaurimin e Natyrës është dispozita e parë e Marrëveshjes së Gjelbër që mund të bjerë viktimë e zgjedhjeve evropiane. Sipas të gjitha gjasave teksti do të refuzohet nga Këshilli i BE-së, të paktën në formën e tij aktuale. Ministrat e Mjedisit do ta diskutojnë atë në një seancë publike në Këshillin e BE-së të hënën më 17 qershor në Luksemburg.

Kjo është rregullorja e diskutueshme që përmban masa për të rivendosur natyrën në të paktën 20% të zonave tokësore dhe detare të BE-së deri në vitin 2030, dhe e cila është bërë një nga simbolet e marrëveshjes së gjelbër, e cila mund të sakrifikohet për të kënaqur elektoratin e trazuar. Për këtë arsye, disa vende (përfshirë Italinë) janë të vendosura për ta varrosur atë, pavarësisht se tashmë është miratuar përfundimisht nga Parlamenti dhe gjatë Trilogut (negociatat mes Parlamentit dhe Këshillit të BE-së).

Teksti duhej të votohej në Këshillin e Mjedisit të BE-së, por duke qenë se nuk ka shumicë të cilësuar, ai u shndërrua në një pikë diskutimi në sekondën e fundit. Ata kundër do të synojnë të detyrojnë votën për të dhënë goditjen fatale, por nuk do të jetë e lehtë. Me negociatat për Komisionin e ri në zhvillim e sipër, kujdesi do të sugjeronte mbajtjen e çështjes në frigorifer të paktën derisa të vendosen strukturat e reja, atëherë do të vendoset fati i tij (i trishtuar).

Struktura e re e Parlamentit të BE-së
Një javë pas mbylljes së qendrave të votimit për rinovimin e Parlamentit Europian, tashmë ka një pamje thuajse përfundimtare të përbërjes së re, i cili në legjislaturën e dhjetë do të ketë 720 deputetë. Ja një përmbledhje e situatës.

Partia Popullore Evropiane – Partia Popullore (EPP) mbeti lider në Dhomë, duke u rritur nga 176 në 189 deputetë. Delegacioni më i madh është ai i Unionit Demokristian Gjerman (CDU-CSU), i cili ka 29 deputetë. Midis anëtarëve të rinj ka shtatë përfaqësues të zgjedhur hungarez (nga Tisza, partia e liderit të opozitës Péter Magyar ), tre holandezë (dy për lëvizjen agrare-populiste BBB dhe një për NSC) dhe një danez (La).

Socialistët dhe Demokratët – Socialdemokratët (S&D) dolën relativisht mirë: humbën disa vende (nga 139 në 136) por ruajtën vendin e dytë. Partitë kryesore janë PD italiane (21 mandate) dhe PSOE spanjolle (20 mandate). Për momentin, e vetmja hyrje e re në grup është irlandez (Lab/Lo).

Rinovoni Evropën – Liberalët pësuan një humbje të madhe në sondazhe, duke rënë nga 102 në 79 deputetë. Delegacioni i Rilindjes Franceze (partia e Emmanuel Macron) u shkatërrua, duke shkuar nga 23 në 13, por ende mbetet më i madhi. Pesë deputetët e zgjedhur nga Volti (tre në Gjermani dhe dy në Holandë) duhet t’i shtohen grupit centrist, me partinë transnacionale.

Të Gjelbrit – Humbësit e tjerë të mëdhenj të zgjedhjeve evropiane të vitit 2024 ishin ambientalistët (të Gjelbërit/Efa), të cilët shkuan nga 71 në 53 deputetë. Rënia vertikale e të Gjelbërve gjermanë dhe francezë nuk u kompensua mjaftueshëm nga sukseset në shtetet e tjera anëtare, të cilat megjithatë ndodhën. Ndër anëtarët e rinj janë tre italianë të zgjedhur me Avs.

Konservatorët dhe reformistët – Grupi ECR i Giorgia Melonit ka rritur radhët e tij, nga 69 në 76 deputetë, mbi të gjitha falë rritjes së IHD-ve që sjell 24 vende (pasuar nga PiS polak me 20). Hyrjet e reja vijnë nga Qipro (Elam), Kroacia (Dp), Finlanda (Ps), Luksemburgu (Adr/Padr) dhe Rumania (Aur). Anëtarësia e dhjetë hungarezëve të Fidesz, partia e Orbanit, është e pasigurt.

Identiteti dhe demokracia – Sovranistët e Id-it, në të cilin qëndron Lidhja, gjithashtu u rritën, nga 49 në 58, por më pak se sa pritej pas dëbimit të gjermanëve të AfD. Kontingjenti francez (30 i zgjedhur me Kuvendin Kombëtar të Le Pen ) është më i madhi, ndërsa delegacioni portugez i Chega ka hyrë (dy deputetë).

E majta – Grupi i Majtë Evropian (The Left – Gue/Ngl) fitoi disa vende (nga 37 në 39), duke mbetur megjithatë më i vogli në Dhomë. Ajo humbi shumë gjermanë nga Die Linke, por fitoi të paktën dy italianë të zgjedhur me Avs (ndoshta tre), një aktiviste gjermane për të drejtat e kafshëve (Tierschutzpartei) dhe një grua spanjolle nga Sumar.

Jo anëtarë/të tjerët – Së fundi, ka ende rreth njëqind përfaqësues të zgjedhur që nuk janë ende pjesë e asnjë grupi. Prej tyre, 45 janë në “joanëtarët” (që përfshijnë partitë tashmë të pranishme në Dhomën Evropiane, por jo të lidhura, si tetë deputetët e M5-ve, pesë sllovakët e Smerit dhe 15 gjermanët e AfD) dhe 46 “të tjerët” (që hyjnë për herë të parë në Strasburg), mes tyre gjashtë nga e majta sovrane gjermane e listës BSW dhe dy spanjollët e tjerë nga koalicioni Sumar).

Grupe të reja në horizont? – Me sa duket, “thesari” i deputetëve të palidhur (jo më, ose jo ende) po josh si grupet parlamentare ekzistuese, ashtu edhe “free rangers” që do të donin të krijonin grupime të reja në dhomën e Strasburgut. Për shembull, ka zëra që qarkullojnë për një grup të ri në të majtë të The Left (i udhëhequr nga BSW dhe të cilit Lëvizja Pesë Yjet mund të bashkohet ) ose rreth një në të djathtë të Id (duke filluar nga AfD dhe, ndoshta, edhe nga Fidesz) .

Këshilli i BE-së
Të martën më 18 qershor, ministrat e Çështjeve Evropiane të 27 vendeve do të takohen në Luksemburg për të diskutuar politikat e kohezionit për periudhën pesëvjeçare 2024-2029 dhe se si këto do të lidhen me axhendën strategjike që liderët e BE-së do të miratojnë në samiti në fund të muajit.

Në të njëjtën ditë, Këshilli i Transportit duhet të miratojë gjithashtu qëndrimin e tij për tre dosje legjislative: një rregullore e re për Agjencinë Evropiane të Sigurisë Detare (Emsa), ndryshimin e direktivës për sistemet e harmonizuara të informacionit të lumenjve (Res në akronimin anglez) në brendësi, rrugët ujore, si dhe një rregullore e re për infrastrukturat hekurudhore evropiane.

Eurogrupi do të takohet të enjten më 20 qershor, sërish në Luksemburg, në përgatitje për Këshillin Ecofin të nesërmen. Në formatin “të rregullt”, politikat në eurozonë do të analizohen në kuadër të bashkëpunimit me FMN-në, ndërsa në formatin “përfshirës” (edhe me ministrat e shtatë pa euro) konkurrueshmëria dhe konkretisht politika industriale.

Në të njëjtën kohë, ministrat përgjegjës për politikat sociale dhe mirëqenien do të bien dakord për qëndrimin e tyre mbi rregullat në lidhje me këshillat evropiane të punës dhe për ndalimin e diskriminimit në vendin e punës (për fenë, politik, aftësinë e kufizuar, moshën ose seksuale. bazat e orientimit). Për më tepër, ata do të diskutojnë dimensionin social të tregut të brendshëm.

Java përfundon të premten më 21 qershor me Këshillin Shëndetësor, sërish në kryeqytetin e Dukatit të Madh. Këtu temat kryesore do të jenë “paketa farmaceutike” (e cila synon të harmonizojë tregun e brendshëm të barnave midis shteteve anëtare), parandalimi i tumoreve edhe nëpërmjet fushatave të vaksinimit (për shembull kundër papillomavirusit dhe hepatitit B) dhe Unioni i Shëndetësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts