Bota

Nigeri, bandat e armatosura rrëmbejnë më shumë se 100 nxënës

nigeri bandat e armatosura rrembejne me shume se 100
nigeri bandat e armatosura rrembejne me shume se 100

NIGERI– Më shumë se 100 nxënës të një shkolle nigeriane janë rrëmbyer në qytetin veriperëndimor Kuriga, thonë dëshmitarët. Nxënësit ishin pranë objektit të mësimdhënies rreth orës 08:30 kur dhjetëra persona të armatosur me motoçikleta kaluan nëpër shkollë, tha një dëshmitar.

Nxënësit, nga mosha 8 deri në 15 vjeç, u morën së bashku me një mësues, shtuan ata. Bandat e rrëmbyesve, të njohura si banditë, kanë marrë peng qindra njerëz vitet e fundit, veçanërisht në veri-perëndim. Megjithatë, ka pasur raportime të shtuara të rrëmbimeve masive të fëmijëve gjatë vitit të kaluar deri në këtë javë.

Dëshmitari okular tha se një nxënës u qëllua nga personat e armatosur dhe aktualisht po merr kujdes mjekësor në spitalin Birnin Guari. Kuriga ndodhet në shtetin Kaduna dhe një zyrtar nga qeveria e shtetit që konfirmoi incidentin për BBC, nuk dha detaje. Në janar, banditët vranë një drejtor shkolle në zonë dhe rrëmbyen gruan e tij.

Rrëmbimi vjen vetëm një ditë pasi dhjetëra gra dhe fëmijë ishin rrëmbyer nga grupi islamik Boko Haram, ndërsa po mblidhnin dru zjarri në Nigerinë verilindore. Megjithatë dy rastet e rrëmbimeve masive nuk mendohet të kenë lidhje me njëra-tjetrën.

Bandat kriminale të rrëmbimit që sjellin frikë në Nigerinë veriperëndimore janë të ndara nga Boko Haram në veri-lindje, megjithëse ka pasur raporte se ata mund të kenë punuar së bashku në disa raste.

Në një përpjekje për të frenuar industrinë spirale dhe fitimprurëse të rrëmbimeve në Nigeri, një ligj i diskutueshëm që e ka bërë krim kryerjen e pagesave për shpërblim në rast lirimi të pengut u miratua në vitin 2022. Ai mbart një dënim me burg prej të paktën 15 vjetësh, megjithatë askush nuk është arrestuar ndonjëherë.

Në fillim të këtij viti, familja e një disa motrave të rrëmbyera në kryeqytetin Abuja, mohoi një deklaratë të policisë se forcat e sigurisë i kishin shpëtuar vajzat, duke thënë se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të paguanin shpërblimin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts