Bota

Pas anëtarësimit në NATO, kryeministri suedez: Rusia mbetet kërcënim serioz

pas anetaresimit ne nato kryeministri suedez rusia mbetet kercenim serioz
pas anetaresimit ne nato kryeministri suedez rusia mbetet kercenim serioz

SUEDI – Kryeministri i Suedisë Ulf Kristersson ka reaguar pas lajmit se vendi i tij është bërë anëtari i fundit i NATO-s.

një deklaratë të dërguar në Uashington, Ulf Kristersson tha: “Uniteti dhe solidariteti do të jenë dritat udhëzuese të Suedisë si një anëtare e NATO-s.

“Ne do të ndajmë barrën, përgjegjësitë dhe rreziqet me aleatët tanë.”

Ai paralajmëroi se Rusia do të mbetet një kërcënim serioz për sigurinë euro-atlantike për të ardhmen e paparashikueshme.

Suedia, e cila u bë anëtarja e 32-të e aleancës ushtarake në një ceremoni në Uashington sot, ka ndryshuar qëndrimin e saj historikisht neutral, në përgjigje të kërcënimit nga Rusia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts