Bota

Nikaragua padit Gjermaninë në Gjykatën Ndërkombëtare: Ndihma e Berlinit për Izraelin kontribuon për gjenocidin në Gaza

nikaragua padit gjermanine ne gjykaten nderkombetare ndihma e berlinit per izraelin kontribuon per gjenocidin ne gaza
nikaragua padit gjermanine ne gjykaten nderkombetare ndihma e berlinit per izraelin kontribuon per gjenocidin ne gaza

Seancat paraprake u hapën të hënën në Gjykatën e Lartë të Kombeve të Bashkuara në një çështje që kërkon t’i jepet fund ndihmës ushtarake gjermane dhe ndihmave të tjera për Izraelin.

Rasti pretendon se ndihma e Berlinit kontribuon në akte gjenocidi dhe shkelje të së drejtës ndërkombëtare në mes të konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit. Izraeli mohon fuqishëm se fushata e tij ushtarake në Gaza përbën shkelje të Konventës së Gjenocidit.

Nikaragua ngriti çështjen kundër Gjermanisë, një aleat kyç evropian i Izraelit dhe furnizuesi kryesor i armëve për ushtrinë e saj. “Ne jemi të qetë dhe do të vendosim pozicionin tonë ligjor në gjykatë,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane Sebastian Fischer përpara seancave dëgjimore.

“Ne hedhim poshtë akuzat e Nikaraguas”, u tha Fischer gazetarëve në Berlin të premten.

“Gjermania nuk ka shkelur as konventën e gjenocidit dhe as të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe ne do ta paraqesim këtë në detaje përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë”. Gjykata ka të ngjarë të marrë javë për të dhënë vendimin e saj paraprak dhe çështja e Nikaraguas ndoshta do të zvarritet me vite.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts