Bota

Një fitore për ish-Presidentin në garën presidenciale, emri i Trump nuk do të hiqet nga fleta e votimit në Illinois 

nje fitore per ish presidentin ne garen presidenciale emri i trump nuk do te hiqet nga fleta e votimit ne illinois
nje fitore per ish presidentin ne garen presidenciale emri i trump nuk do te hiqet nga fleta e votimit ne illinois

Donald Trump do të qëndrojë në fletën e votimit në Illinois pasi bordi zgjedhor i shtetit nuk ka vendosur unanimisht nëse ai u përfshi në një kryengritje gjatë trazirave të Kapitolit.

Masa vjen një javë përpara se Gjykata e Lartë të dëgjojë argumentet nëse roli i Trump në sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA e skualifikon atë nga gara presidenciale.

Vendimi i bordit erdhi pasi zyrtari i seancës dëgjimore, një gjykatës republikan, zbuloi se një ‘mbizotërim i provave’ tregon se Trump nuk ka të drejtë të kandidojë për president, sepse ai ka shkelur një ndalim kushtetues për ata që ‘angazhohen në kryengritje’ për të mbajtur postin.

Megjithatë zyrtari i seancës dëgjimore rekomandoi që bordi t’i linte gjykatat të merrnin vendimin përfundimtar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts