Shqiperia

‘Non grata’ britanike, Berisha humbi apelimin/ Ja çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare

non grata britanike berisha humbi apelimin ja cfare shkruajne mediat nderkombetare
non grata britanike berisha humbi apelimin ja cfare shkruajne mediat nderkombetare

Mediat ndërkombëtare kanë pasqyruar vendimin e Apelimit në Britaninë e Madhe, i cili rrëzoi ankesën e bërë nga ish-Kryeministri Sali Berisha në lidhje me shpalljen e tij ‘non grata’ nga autoritetet britanike.

Lajmi në disa nga mediat ndërkombëtare i referohet agjensisë ‘Reuter’ e cila shkruan se udhëheqësi i opozitës shqiptare Sali Berisha, ish-presidenti dhe kryeministri i vendit, humbi të hënën apelin e tij kundër ndalimit të hyrjes në Britani për lidhje të dyshuara kriminale.

Berisha, kreu i Partisë Demokratike kryesore të opozitës në Shqipëri, u përjashtua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2022 për lidhjet e tij të dyshuara me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilin Berisha e mohon.

Ai apeloi kundër vendimit në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit (SIAC) në Londër në mars, duke argumentuar se ai u ndalua nga MB në bazë të pohimeve të rreme të paprovuara.

SIAC hodhi poshtë ankesën e Berishës në një vendim me shkrim të hënën.

Berisha në një deklaratë tha: “Nuk ka asnjë provë apo fakt për ndonjë veprim të kundërligjshëm”.

“Unë mbetem i bindur se rruga e drejtësisë që do të vazhdoj do t’i shërbejë së vërtetës dhe do të godasë korrupsionin transnacional në atë mënyrë që e meriton.”

Vendimi për të ndaluar hyrjen e Berishës në Britaninë e Madhe erdhi një vit pasi ai u ndërshkua nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion të dyshuar dhe abuzim me pushtetin.

Berisha, 79 vjeç, përballet me akuza në Shqipëri se ka përdorur ndikimin e tij kur ishte kryeministër midis viteve 2005 dhe 2009 për të favorizuar bashkëshortin e vajzës së tij në privatizimin e tokës shtetërore, të cilat ai dhe vajza e tij e mohojnë.

Ai është vendosur në arrest shtëpiak në dhjetor dhe prokurorët nuk kanë ngritur asnjë kallëzim penal.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts