Bota

Opozita hungareze bashkohet kundër Orban, kërkon zgjedhje të parakohshme në vend

opozita hungareze bashkohet kunder orban kerkon zgjedhje te parakohshme ne vend
opozita hungareze bashkohet kunder orban kerkon zgjedhje te parakohshme ne vend

Nëse deri më 9 qershor, shumica e hungarezëve deklaron se nuk duan të qeverisen nga “regjimi i Orbanit”, ata do të luftojnë për zgjedhje të parakohshme, ka deklaruar partia opozitare hungareze.

Partitë e opozitës DK, MSZP dhe Párbeszéd kanë hyrë në një marrëveshje të përbashkët bashkëpunimi strategjik, e cila thotë se do të bashkëpunojnë në zgjedhjet e ardhshme të Parlamentit Evropian dhe ato komunale.

Sipas eurodeputetes së DK Klára Dobrev, shteti i Hungarisë është shembur në të gjitha nivelet, duke përfshirë kujdesin shëndetësor, arsimin, çmimet dhe mbrojtjen e mjedisit.

“Një nga shenjat më të sigurta të shembjes është kur themelet fillojnë të plasariten. Kjo është pikërisht ajo që po ndodh me Fidesz”, tha Dobrev. “Sot, për shumicën dërrmuese, kjo qeveri është thjesht një turp për t’u mbështetur dhe materiali më i rëndësishëm detyrues i çdo fondacioni partie është besimi dhe krenaria e anëtarëve dhe mbështetësve se po i shërbejnë një kauze të mirë”, tha ajo.

Sipas kryebashkiakut të Budapestit, Gergely Karacsony, përparimi mund të arrihet vetëm nëse Hungaria mbetet e lirë dhe në anën e drejtësisë.

“Më 9 qershor, fati do të bëjë që ne të vendosim për Evropën dhe vendbanimet tona në të njëjtën kohë. Unë besoj se sot ky vendim është i njëjti, se qeveritë e lira vendore janë ura lidhëse e idesë republikane dhe Hungarisë evropiane.” tha Karacsony. Le t’i ruajmë këto ura, t’i ruajmë për të ndërtuar mbi to, në mënyrë që të rimarrim të gjithë vendin tonë në vitet e ardhshme.

Kandidati kryesor i Partisë së Socialistëve Evropianë, Nicolas Schmit, i quajti politikat e Orbanit të pamatura, të papërgjegjshme dhe jodemokratike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts