Lifestyle

‘Oppenheimer’ i solli regjisorit Christopher Nolan rreth 100 milionë dollarë

oppenheimer i solli regjisorit christopher nolan rreth 100 milione dollare
oppenheimer i solli regjisorit christopher nolan rreth 100 milione dollare

Christopher Nolan fitoi dy Oscar të dielën mbrëma si regjisor dhe producent i ” Openheimer “, ndërsa filmi fitoi gjithsej 7 çmime. Po aq i madh ishte suksesi financiar i projektit, pasi i solli britanikut një shumë të madhe parash.

Mendimi i fundit i Nolan për filmin, i cili ndjek jetën e shkencëtarit me emër J. Robert Oppenheimer dhe roli i tij në krijimin e bombës atomike, është jo më pak se 100 milionë dollarë, sipas një raporti në Variety. Kjo shifër përfaqëson një kombinim të pagës, kompensimit të prapaskenës, fitimeve dhe shpërblimeve për dy çmimet e Akademisë.

Filmi Universal – i cili fitoi gjithsej shtatë Oscar, duke përfshirë aktorin më të mirë për Cillian Murphy dhe aktorin më të mirë dytësor për Robert Downey Jr. u realizua me një buxhet prej 100 milionë dollarësh.

Pas shfaqjes së tij më 19 korrik, që ishte gjysma e fenomenit kinematografik “Barbenheimer”, filmi fitoi 958 milionë dollarë në mbarë botën, një shifër madhështore duke marrë parasysh gjatësinë e filmit prej tre orësh dhe jo i përshtatshëm për të mitur. (Të dyja shihen zakonisht si pengesa për tërheqjen e audiencës së ashtuquajtur me katër klasa). Është gjithashtu filmi me fitimin më të madh që nga “Lord of the Rings: The Return of the King”, i cili fitoi Oscarin për filmin më të mirë në 2004. Në fakt, “Oppenheimer” do të ri-lansohet në 1000 kinema amerikane këtë fundjavë pas fitores së madhe. Kjo pritet të kalojë bruton përfundimtare të filmit mbi 1 miliard dollarë, duke shkaktuar një bonus shtesë për regjisorin.

Tani të gjithë sytë janë tek ajo që Nolan, i cili shkroi, drejtoi dhe prodhoi Oppenheimer, do të bëjë më pas. Disa thonë se ai do të ribëjë thrillerin misterioz The Prisoner, bazuar në serialin televiziv të viteve 1960 të krijuar nga dhe me protagonist Patrick McGoohan, të cilin Nolan ishte planifikuar ta ribënte në vitin 2009. Por projekti fantastiko-shkencor doli nga axhenda e Nolan në të njëjtin vit, kur AMC publikoi “The Prisoners”, një mini-serial me gjashtë episode ku Jim Cavitchell luan si agjenti i pafat nr. 6 së bashku me Ian McKellen dhe Ruth Wilson. Të tjerë thonë se ai do të fillojë të shkruajë një skenar të ri tani që sezoni i çmimeve ka ardhur në fund.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts