Bota

Paralajmëruan hakmarrje, SHBA me “dorë të hekurt” ndaj Irakut dhe Sirisë: Nëse sulmoni sërish ushtarët tanë…

paralajmeruan hakmarrje shba me dore te hekurt ndaj irakut dhe sirise nese sulmoni serish ushtaret tane
paralajmeruan hakmarrje shba me dore te hekurt ndaj irakut dhe sirise nese sulmoni serish ushtaret tane

Një zëdhënës i presidencës amerikane ka deklaruar se bombardimet ajrore të nisura nga forcat e armatosura amerikane në Irak dhe Siri kundër luftëtarëve pranë Iranit , dhe të paraqitura si fillimi i një sërë hakmarrjesh, ishin “të suksesshme”.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të presidencës amerikane, John Kirby, tha se avioni amerikan që merrte pjesë në operacion, sulmoi 85 objektiva në shtatë lokacione të ndryshme (tre në Irak, katër në Siri) dhe se gjatë sulmeve u përdorën më shumë se 125 municione precize.

“Ne nuk duam të shohim as edhe një sulm më shumë kundër pozicioneve ose personelit ushtarak amerikan në rajon”, shtoi ai.

Që nga mesi i tetorit, ka pasur më shumë se 165 sulme me dronë, raketa dhe raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi kundër trupave amerikane të dislokuara si pjesë e misionit të koalicionit antixhihadist në Irak dhe Siri.

Të dielën, më 28 janar, një sulm me dron që Uashingtoni ia atribuoi militantëve të afërt me Iranin vrau tre anëtarë të forcave të armatosura amerikane në një bazë mbështetëse në Jordani, në kufirin me Sirinë dhe rreth dhjetë kilometra nga Iraku. SHBA tha se do të hakmerrej.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts