Bota

Piratët rrëmbejnë një anije të madhe mallrash në Oqeanin Indian dhe e ridrejtojnë atë drejt Somalisë

piratet rrembejne nje anije te madhe mallrash ne oqeanin indian dhe e ridrejtojne ate drejt somalise
piratet rrembejne nje anije te madhe mallrash ne oqeanin indian dhe e ridrejtojne ate drejt somalise

Një anije mallrash nga Bangladeshi është rrëmbyer nga piratët në Oqeanin Indian dhe rreth 23 persona në bord janë marrë peng, ka thënë pronari i anijes.

Anija, MV Abdullah , po lundronte me një ngarkesë prej 55,000 tonë qymyr kur u sulmua nga piratët dhe tani po shkon në drejtim të Somalisë .

“Një grup prej 15-20 piratësh somalezë rrëmbyen anijen,” tha Meherul Karim, shefi ekzekutiv i Kabir Steel Re-Rolling Mills, pronari i anijes.

Transportuesi i mallrave me shumicë po lundronte nga Mozambiku për në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe u sulmua në Oqeanin Indian rreth 600 milje detare në lindje të kryeqytetit të Somalisë Mogadishu, tha firma e sigurisë detare Ambrey.

Ka pasur një rigjallërim të sulmeve nga piratët oportunistë në muajt e fundit.

Ato ndërlidhin një krizë sigurie në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit, ku rebelët Houthi kanë nisur sulmet ndaj anijeve, duke shkaktuar masa hakmarrëse nga SHBA dhe Britania e Madhe.

Me forcat detare ndërkombëtare të devijuara nga veriu nga Gjiri i Adenit në Detin e Kuq, frika për sulme të tilla është rritur pasi piratët shfrytëzojnë hendekun e sigurisë.

Kabir Steel Re-Rolling Mills lëshoi ​​një mesazh audio nga një prej anëtarëve të ekuipazhit që ishte marrë peng. Ai tha se personat e armatosur erdhën me dy skafe dhe hapën zjarr teksa hipën në anije.

Anëtarët e ekuipazhit të anijes ishin të padëmtuar, thanë zyrtarët e kompanisë, duke shtuar se “ne presim mesazhin dhe thirrjen tjetër”.

Fotografitë e mesazheve të shqetësimit të dërguara nga ekuipazhi treguan një anëtar që kërkonte ndihmë urgjente, duke thënë, “ata kanë armë”, sipas Daily Somalia .

Sipas të dhënave të gjurmimit të anijes, MV Adbullah u ndal në Oqeanin Indian.

Incidenti i parë i rrëmbimit që nga viti 2017 u raportua në fund të vitit të kaluar kur forcat detare që vepronin në zonë paralajmëruan kundër dy grupeve piraterike që punonin në Oqeanin Indian.

Më herët në janar, Marina Indiane kreu dy misione shpëtimi në Oqeanin Indian për të liruar anijet e rrëmbyera nga piratët somalezë. Rreth 19 shtetas pakistanezë u shpëtuan pasi u kap anija e tyre e peshkimit me flamur iranian .

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts