Bota

Planifikoi të hidhte në erë hekurudhën e Kharkiv, arrestohet ukrainasi që “punonte” për llogari të Rusisë

planifikoi te hidhte ne ere hekurudhen e kharkiv arrestohet ukrainasi qe punonte per llogari te rusise
planifikoi te hidhte ne ere hekurudhen e kharkiv arrestohet ukrainasi qe punonte per llogari te rusise

Një ukrainas i dyshuar se punonte me inteligjencën ushtarake ruse dhe planifikonte të hidhte në erë një hekurudhë në rajonin e Kharkiv është arrestuar, njoftoi Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) më 14 mars.

Diversanti i dyshuar akuzohet se u përpoq të shkatërronte linjat e energjisë elektrike dhe mjetet lëvizëse duke përdorur një pajisje shpërthyese të improvizuar vetë, në një përpjekje për të ndërprerë furnizimin me karburant dhe municione të drejtuara për forcat ukrainase në drejtimin Lyman.

SBU tha në një postim në Telegram se planet e burrit u zbuluan përpara se ai të kishte një shans për t’i zbatuar ato dhe të vërtetoheshin identitetet e kontakteve të tij ruse.

“Si rezultat i operacionit special, një diversant armik i cili u përpoq të shpërthente linjat e energjisë elektrike të shinave hekurudhore dhe mjeteve lëvizëse pranë stacionit të kryqëzimit u ndalua”, tha SBU.

“Agresori rezultoi se ishte një banor vendas që punonte për Drejtorinë kryesore të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse (e njohur si GRU)”, shtoi agjencia.

“Përveç kësaj, gjatë hetimit, u morën prova për kryerjen e një detyre tjetër nga i pandehuri – ai mblodhi informacione për vendndodhjet e bazave të njësive të Forcave të Armatosura në Kharkiv dhe Pavlograd, në rajonin Dnipropetrovsk”, u tha në lajmërim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts