Kuriozitete

Policia kërkon falje për rastin e vrasjes së nxënëseve në vitin 1986

policia kerkon falje per rastin e vrasjes se nxeneseve ne vitin 1986

Familjet e dy nxënëseve të vrarë në vitin 1986 kanë marrë një falje nga Policia e Sussex për gabimet në hetimet e ngjarjes. Russell Bishop vrau nëntë vjeçarët Nicola Fellows dhe Karen Hadaway në një strofkë pyjore në Brighton në vitin 1986.

Në vitin 1987, ai u shpall i pafajshëm nga akuzat, por rrëmbeu edhe një vajzë tjetër, duke e lënë të vdekur. Bishopi u dënua për vrasjet në vitin 2018 pasi ligjet e rrezikut të dyfishtë u ndryshuan, duke lejuar një gjyq të dytë. Ai vdiq në burg në vitin 2022.

Familjet e vajzave thanë në një deklaratë të përbashkët se kishte “ende më shumë përgjigje për të kërkuar” në lidhje me gabimet në vitet 1980, por ata e mirëpritën faljen. “Kjo do të ndihmojë në pajtimin tonë të aspekteve që nuk i kishim kuptuar kurrë plotësisht, gjëra që gjithmonë dyshonim, por nuk ishin adresuar kurrë.”

FALJE FORMALE

Pas rastit, familjet e vajzave u ankuan në policinë e Sussex, duke bërë që një rishikim të porositej nga Jo Shiner, në atë kohë zëvendës shefi i policisë. Rishikimi i pavarur, nga Policia e Surrey-t, ka evidentuar dështime në hetimin penal të vitit 1986, i cili u bë i njohur si “Babes in the Wood”. Përveç kësaj, babai i Nicola, Barrie, nuk duhej të ishte arrestuar si pjesë e një hetimi të lidhur në vitin 2009, tha Policia e Surrey.

Policia e Sussex tha se zonja Shiner, tani shefe e policisë, ishte takuar veçmas me të dyja familjet për të kërkuar falje zyrtarisht. Zonja Shiner tha: “Gjatë viteve, familjet kanë vazhduar të angazhohen në mënyrë konstruktive me Policinë e Sussex-it dhe unë i bëj nderime forcës, vendosmërisë dhe dinjitetit të tyre.

 118476936 Hi051109457.jpg
118476936 Hi051109457.jpg
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts