Shqiperia

Presidenti Begaj dekretoi ligjin për zonat e mbrojtura, reagon Bardhi: Për kreun e shtetit prevalon interesi korruptiv i klientëve të Ramës

presidenti begaj dekretoi ligjin per zonat e mbrojtura reagon bardhi per kreun e shtetit prevalon interesi korruptiv i klienteve te rames
presidenti begaj dekretoi ligjin per zonat e mbrojtura reagon bardhi per kreun e shtetit prevalon interesi korruptiv i klienteve te rames

Pasi presidenti i vendit Bajram Begaj dekretoi ligjin për zonat e mbrojtura, ka ardhur reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të PD-së së Rithemelimit, Gazment Bardhi. Ky i fundit shprehet se presidenti humbi mundësinë të jetë shërbyes i interesit publik.

“Përsëri sot Presidenti i Republikës humbi mundësinë të jetë shërbyes i interesit publik. Dekretimi prej tij i ligjit që shkatërron zonat e mbrojtura është tjetër provë se për Kreun e Shtetit në çdo rast prevalon interesi korruptiv i klientëve të Edi Ramës dhe jo interesi i qytetarëve shqiptar”, shprehet Bardhi.

Reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të PD-së së Rithemelimit:

Përsëri sot Presidenti i Republikës humbi mundësinë të jetë shërbyes i interesit publik. Dekretimi prej tij i ligjit që shkatërron zonat e mbrojtura është tjetër provë se për Kreun e Shtetit në çdo rast prevalon interesi korruptiv i klientëve të Edi Ramës dhe jo interesi i qytetarëve shqiptar.

Kurrë në më shumë se 30 vjet Shqipëria nuk ka patur një President që nuk guxon të ngrihet në lartësinë e detyrës, si garant i Kushtetutës, ku përcaktohet se identiteti kombëtar dhe trashëgimia kombëtare janë baza e këtij shteti, i cili ka për detyrë t’i respektojë dhe t’i mbrojë.

Që nga emërimi në detyrë Presidenti i Republikës ka kthyer për rishqyrtim vetëm një ligj, që lidhej me interesat personale të tij. Ndërkohë një shumësi ligjesh, që prekin interesin e qytetarëve, që bien ndesh me Kushtetutën, ligje me porosi klienteliste apo korruptive, janë miratuar me kokën ulur nga Presidenti i Republikës, duke u vetëshpallur si degë e ekzekutivit dhe duke humbur rolin e tij kushtetues.

Shqipëria ka nevojë urgjente për rikthimin e balancës mes pushteteve, duke nxitur kontrollin e ndërsjellt mes tyre. Rikthimi i mekanizmave demokratike dhe mbrojtja e demokracisë është më i domosdoshëm se kurrë.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts