Lifestyle

Presidenti i Botsvanës i ofron Gjermanisë 20,000 elefantë pas mosmarrëveshjeve për…

presidenti i botsvanes i ofron gjermanise 20000 elefante pas mosmarreveshjeve per
presidenti i botsvanes i ofron gjermanise 20000 elefante pas mosmarreveshjeve per

Presidenti i Botsvanës ka kërcënuar se do të dërgojë 20,000 elefantë në Gjermani në një mosmarrëveshje mbi ruajtjen e tyre.

Në fillim të këtij viti, Ministria gjermane e Mjedisit sugjeroi se duhet të ketë kufizime më të rrepta për importimin e trofeve nga kafshët e gjuetisë. Presidenti i Botsvanës Mokgweetsi Masisi tha për mediat gjermane se kjo vetëm do të varfëronte njerëzit në vendin e tij.

Ai tha se numri i elefantëve kishte shpërthyer si rezultat i përpjekjeve të ruajtjes dhe gjuetia ndihmoi në mbajtjen e tyre nën kontroll. Gjermanët duhet “të jetojnë së bashku me kafshët, ashtu siç po përpiqeni të na tregoni”, tha Masisi për gazetën gjermane Bild. “Kjo nuk është shaka.”

Botsvana është shtëpia e rreth një të tretës së popullsisë së elefantëve në botë, mbi 130,000 më shumë se sa ka hapësirë ​​për to. Kopetë shkaktojnë dëme në prona, duke ngrënë të korrat dhe duke shkelur banorët, tha Masisi.

Botsvana i ka dhënë më parë 8,000 elefantë Angolës fqinje dhe i ka ofruar qindra të tjerë Mozambikut, si një mjet për të ulur popullsinë e tyre. “Ne do të donim t’i ofronim një dhuratë të tillë Gjermanisë,” tha Masisi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts