Bota

Presidenti kërkoi më shumë ndihma për Ukrainën, Elon Musk kritika Biden: Lufta duhet të kishte përfunduar tashmë

presidenti kerkoi me shume ndihma per ukrainen elon musk kritika biden lufta duhet te kishte perfunduar tashme
presidenti kerkoi me shume ndihma per ukrainen elon musk kritika biden lufta duhet te kishte perfunduar tashme

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, ka kritikuar presidentin amerikan Joe Biden, pasi ky i fundit kritikoi Kongresin për dështimin për të miratuar më shumë fonde për Kievin.

Miliarderi tha se konflikti midis Ukrainës dhe Rusisë tashmë duhet të kishte përfunduar.

Në një postim në X të premten, Musk iu kthye komenteve të Biden gjatë takimit të tij me kancelarin gjerman Olaf Scholz më herët gjatë ditës. Presidenti kishte sugjeruar se dështimi i Kongresit Amerikan për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës do të ishte “i papranueshëm”.

Shtetet e Bashkuara kanë luftuar për muaj të tërë për të miratuar fonde të reja për Kievin për shkak të kundërshtimit të republikanëve, të cilët kanë kërkuar më shumë para për sigurinë në kufirin jugor të Amerikës. Ndërsa Biden së fundmi miratoi një fond prej 118 miliardë dollarësh, 60 miliardë prej të cilave ishin të destinuara për Ukrainën, shumë anëtarë të GOP e kanë kundërshtuar atë, duke thënë se nuk bën mjaftueshëm për të adresuar krizën kufitare.

Duke iu përgjigjur kritikave të Biden-it ndaj Kongresit për Ukrainën, Musk tha se “lufta duhej të ishte ndaluar një vit më parë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts