Lifestyle

Pronari i tokës mund ta mbajë meteoritin, suedezi fiton betejën ligjore me shtetin

pronari i tokes mund ta mbaje meteoritin suedezi fiton betejen ligjore me shtetin
pronari i tokes mund ta mbaje meteoritin suedezi fiton betejen ligjore me shtetin

Gjykata e Apelit e Suedisë vendosi sot se një pronar tokash suedez mund të mbajë një meteorit që ra në tokën e tij në vitin 2020, duke fituar një betejë ligjore me gjeologët.

Gjykata e Apelit vendosi se meteori ishte “pronë e paluajtshme” sepse ra në tokë private, raporton theguardian.

Më 7 nëntor 2020, një meteorit 14 kilogramësh ra në pronë private në Upland, në veri të Stokholmit.

Dy gjeologë e gjetën meteoritin muajin tjetër dhe përfundimisht ia dorëzuan Muzeut Suedez të Historisë Natyrore në Stokholm.

Agjencia suedeze e lajmeve TT raportoi se pronari i tokës private ku u gjet meteori apeloi kundër vendimit të dhjetorit 2022 të Gjykatës së Qarkut Uppsala.

Me atë vendim, gjeologët që e gjetën meteoritin u lejuan ta asgjësojnë atë sepse gjykata deklaroi se ishte pasuri e luajtshme pa pronar.

Gjeologët mund të apelojnë vendimin e Gjykatës së Apelit në Gjykatën Supreme të Suedisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts