Bota

Pushtimi i mundshëm nga Kina, forcat speciale amerikane stacionohen në disa ishuj të Tajvanit

pushtimi i mundshem nga kina forcat speciale amerikane stacionohen ne disa ishuj te tajvanit
pushtimi i mundshem nga kina forcat speciale amerikane stacionohen ne disa ishuj te tajvanit

Personeli i forcave speciale amerikane është i stacionuar në disa nga ishujt periferikë të Tajvanit duke trajnuar forcat e tij të armatosura, konfirmoi për shtyp të enjten shefi i autoritetit të mbrojtjes së ishullit Chiu Kuo-cheng.

Zyrtarit iu kërkua të konfirmonte raportet e mediave për një prani të përhershme të ushtrisë amerikane në Tajvan, shkroi Focus Taiwan. Chiu deklaroi se anëtarët e shërbimit amerikan po trajnojnë trupat tajvaneze, duke i ndihmuar ata të identifikojnë dobësitë e tyre.

Javën e kaluar, faqja ushtarake amerikane e Forcave të Operacioneve Speciale Report (SOFREP) shkroi se “Beretat e Gjelbra” të Amerikës ishin planifikuar të dislokoheshin në Tajvan për të vepruar si vëzhgues të përhershëm të trajnimit dhe për të përgatitur njësitë speciale të ishullit.

Pekini e sheh ishullin vetëqeverisës si pjesë të territorit sovran të Kinës dhe e ka paralajmëruar vazhdimisht atë kundër shpalljes formale të pavarësisë. Edhe pse Tajvani ka qeverisur veten që nga viti 1949, shumica e komunitetit ndërkombëtar, përfshirë SHBA-në, nuk e njohin zyrtarisht atë si një shtet sovran.

Ndërsa SHBA nuk e mbështet zyrtarisht pavarësinë e Tajvanit, Uashingtoni ruan lidhjet e sigurisë me ishullin. Sipas “Aktit të Rezistencës së Rritur të Tajvanit 2022”, për të “frenuar agresionin e Republikës Popullore të Kinës kundër Tajvanit”, SHBA-ja është e autorizuar të shpenzojë deri në 2 miliardë dollarë në vit në grante ushtarake për të forcuar sigurinë e ishullit deri në vitin 2027.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts