Bota

Putin drejt mandatit të radhës, Këshilli i Sigurimit të OKB: Dënojmë zgjedhjet në zonat e pushtuara brenda Ukrainës

putin drejt mandatit te radhes keshilli i sigurimit te okb denojme zgjedhjet ne zonat e pushtuara brenda ukraines
putin drejt mandatit te radhes keshilli i sigurimit te okb denojme zgjedhjet ne zonat e pushtuara brenda ukraines

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar “me termat më të ashpër” “përpjekjet e paligjshme” të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në “zonat e pushtuara përkohësisht brenda territorit të Ukrainës të njohur ndërkombëtarisht”.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së tha se mbajtja e zgjedhjeve në një shtet tjetër anëtar të OKB-së pa pëlqimin e tij shkel “parimet, sovranitetin dhe integritetin territorial”.

“Veprime të tilla nuk kanë vlefshmëri sipas ligjit ndërkombëtar”, u tha në Këshillin e Sigurimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts