Bota

Putini i tërbuar: Ukraina ‘nuk do të mbetet e pandëshkuar’ për shënjestrimin e zgjedhjeve ruse

putini i terbuar ukraina nuk do te mbetet e pandeshkuar per shenjestrimin e zgjedhjeve ruse
putini i terbuar ukraina nuk do te mbetet e pandeshkuar per shenjestrimin e zgjedhjeve ruse

Presidenti rus Vladimir Putin është zotuar se do të ndëshkojë Ukrainën për atë, siç tha ai, përpjekjet e saj për të prishur zgjedhjet presidenciale.

Duke folur në Këshillin e Sigurimit të Rusisë, ai tha: “Për të penguar procesin e votimit dhe për të frikësuar njerëzit, të paktën në zonat kufitare, regjimi i Kievit… po përpiqet të kryejë një sërë veprimesh kriminale, duke goditur vendbanimet civile në Rusi.

“Këto sulme të armikut nuk do të mbeten të pandëshkuara”, tha ai. Putin ishte dukshëm i zemëruar ndërsa fliste. Ai tha se 95% e predhave dhe raketave u rrëzuan nga mbrojtja ajrore ruse, por disa kaluan, duke shkaktuar viktima në mesin e civilëve rusë.

Udhëheqësi tha gjithashtu se kishte pasur katër sulme në rajonin e Belgorodit dhe një në rajonin e Kursk nga rreth 2,500 përfaqësues të armatosur ukrainas.

Ai tha se 60% e luftëtarëve të mbështetur nga Kievi u vranë, duke shtuar: “Jam i sigurt se populli ynë, populli i Rusisë, do t’i përgjigjet kësaj me një solidaritet edhe më të madh. “Kë vendosën të frikësojnë? Popullin rus?”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts