Bota

Që nga tetori i kaluar, Turqia ka ofruar 42,000 tonë ndihmë humanitare për Gazën

qe nga tetori i kaluar turqia ka ofruar 42000 tone ndihme humanitare per gazen
qe nga tetori i kaluar turqia ka ofruar 42000 tone ndihme humanitare per gazen

Që nga tetori i kaluar, Turqia ka ofruar 42,000 tonë ndihmë humanitare për Gazën,” tha Ministria e Jashtme në X, duke shtuar se vendi, si kontribuuesi i dytë më i madh i ndihmave për Gazën, përbën gati një të katërtën e ndihmave totale.

Ai deklaroi se “mesatarisht 127 tonë ujë të pijshëm dërgohen nga Turqia përmes Egjiptit në Gaza çdo javë”, duke theksuar se më shumë se 400 pacientë dhe të plagosur nga Gaza po marrin gjithashtu trajtim mjekësor në Turqi.

Ai shtoi se Ankaraja “do të vazhdojë të qëndrojë në krah të Gazës dhe popullit palestinez”,

Në Rripin e Gazës, janë vrarë rreth 33,000 palestinezë që nga 7 tetori 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts