Bota

Retë e pluhurit të Saharasë ‘jashtëzakonisht intensive’ godasin Evropën. Agjencia e BE për atmosferën: Kur pritet të mbarojë

rete e pluhurit te saharase jashtezakonisht intensive godasin evropen agjencia e be per atmosferen kur pritet te mbaroje
rete e pluhurit te saharase jashtezakonisht intensive godasin evropen agjencia e be per atmosferen kur pritet te mbaroje

Një re pluhuri “jashtëzakonisht intensive” nga Sahara po vazhdon rrugëtimin e saj nëpër Evropë. Shtëllunga e madhe e pluhurit ka udhëtuar në pjesën më të madhe të Spanjës për të arritur në Francën juglindore, Gjermani dhe cepin juglindor të Britanisë.

Ajo solli qiej të mjegullt dhe perëndime shumëngjyrëshe në shumë rajone, duke lënë depozita pluhuri në makina dhe dritare. Por, ajo solli gjithashtu ndotjen e ajrit nga grimcat e vogla “PM10” – të cilat janë mjaft të vogla për t’u thithur – duke shkelur pragun e sigurt të BE-së në disa rajone. Njerëzit në Spanjën jugore dhe lindore thithën ajër veçanërisht të ndotur, me disa stacione që regjistronin përqendrimet e PM10 katër herë mbi kufirin e lejuar.

Episodi i fundit, i cili ka nisur që nga 6 prilli, është i treti i këtij lloji që arrin Evropën javët e fundit. Shërbimi i Monitorimit të Atmosferës së BE-së Copernicus (CAMS) e quajti renë aktuale të pluhurit “jashtëzakonisht intensive”. Dy retë e mëparshme të pluhurit qëndruan kryesisht më në jug, mbi Mesdheun dhe Evropën Jugore, megjithëse disa mbetje u gjetën në makina deri në veri deri në Skandinavi në mars.

Mark Parrington, shkencëtar i lartë në CAMS, tha se reja aktuale e pluhurit është pjesë e të njëjtit model të motit të ngrohtë që solli gjithashtu temperatura të larta në Evropën Perëndimore ditët e fundit.

“Ndërsa nuk është e pazakontë që shtëllungat e pluhurit të Saharasë të arrijnë në Evropë, ka pasur një rritje në intensitetin dhe shpeshtësinë e episodeve të tilla vitet e fundit, të cilat mund t’i atribuohen ndryshimeve në modelet e qarkullimit atmosferik.” Episodi pritet të përfundojë në mënyrë progresive të martën, duke arritur në Suedi, Finlandë, Balltik dhe Rusinë veriperëndimore, tha CAMS.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts