Bota

Rusia ekzekuton një bjellorus, dyshon se e përdori Ukraina për sulm terrorist

rusia ekzekuton nje bjellorus dyshon se e perdori ukraina per sulm terrorist
rusia ekzekuton nje bjellorus dyshon se e perdori ukraina per sulm terrorist

RUSI – Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) tha të enjten se kishte qëlluar për vdekje një burrë bjellorus, i cili kishte planifikuar një akt terrorizmi në emër të Ukrainës në rajonin verior rus të Karelias, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA.

FSB, agjencia kryesore pasardhëse e KGB-së së epokës sovjetike, tha se kishte “gjetur armë dhe një pajisje shpërthyese të improvizuar” (IED) pas shkëmbimit të zjarrit. RIA citoi FSB-në të thoshte se njeriu kishte për qëllim të hidhte në erë një ndërtesë administrative në qytetin Olonets, rreth 155 milje (250 km) nga kufiri finlandez.

“Gjatë arrestimit, krimineli hapi zjarr nga një armë ndaj oficerëve të shërbimeve speciale dhe u neutralizua gjatë përleshjes”, citoi RIA të ketë thënë FSB.

RIA publikoi pamjet video që tregonin disa agjentë të FSB-së duke hyrë në një ndërtesë të rrënuar dhe të pandriçuar në një zonë të largët, duke bërtitur “dil jashtë” dhe më pas qëllojnë.

Video më pas tregoi një burrë që dukej i vdekur, i shtrirë në tokë me një pistoletë pranë trupit të tij. FSB tha se IED ishte bërë duke përdorur një eksploziv plastik të prodhuar në Britani dhe kishte një detonator të prodhuar në SHBA.

Duke cituar burime të paidentifikuara, mediat ruse raportuan se emri i burrit ishte Nikolai Alekseev, një aktivist 49-vjeçar nga Bjellorusia, i cili kishte marrë pjesë në protestat e opozitës atje në vitin 2020.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts