Bota

SHBA kërkon informacion nga Izraeli pas sulmit vdekjeprurës në qendrën e ndihmave që la mbi 100 të vdekur

shba kerkon informacion nga izraeli pas sulmit vdekjeprures ne qendren e ndihmave qe la mbi 100 te vdekur
shba kerkon informacion nga izraeli pas sulmit vdekjeprures ne qendren e ndihmave qe la mbi 100 te vdekur

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Matthew Miller, flet për incidentin e autokolonës së ndihmave nga Uashingtoni. Ai thotë se nga pamjet ajrore është e qartë se situata është “dëshpëruese” dhe “kjo ju tregon se duhet të bëjmë më shumë për të marrë ndihmën humanitare”. Miller thotë gjithashtu se “shumë palestinezë vdesin sot”.”Numri i pranueshëm i palestinezëve të pafajshëm që vdesin është zero,” thotë ai.

Zyrtari amerikan thotë se Uashingtoni “po kërkon informacion” mbi incidentin. “Sa herë që keni ushtri që operon në zonë, ju keni rrezikun e keqkuptimit dhe rrezikun e llogaritjes së gabuar – ky është një rrezik i vazhdueshëm,” thotë ai. “Por rreziku është rritur për shkak të asaj se sa të dëshpëruar janë njerëzit.”

Miller thotë se SHBA-ja “po përpiqet shumë” për të vendosur një armëpushim të përkohshëm. “Është urgjente të arrihet kjo marrëveshje”, shton ai.

Ai gjithashtu thotë se SHBA-të e kuptojnë se Izraeli po kryen një hetim për incidentin, duke shtuar se Uashingtoni do të shtyjë për përgjigje dhe vazhdon t’i bëjë të qartë Izraelit se duhet të merren të gjitha masat e mundshme për të lejuar hyrjen e më shumë ndihmave në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts