Bota

SHBA ndërpret fushatën e dezinformimit të mbështetur nga qeveria ruse që mbështetej në teknologjinë AI

shba nderpret fushaten e dezinformimit te mbeshtetur nga qeveria ruse qe mbeshtetej ne teknologjine ai
shba nderpret fushaten e dezinformimit te mbeshtetur nga qeveria ruse qe mbeshtetej ne teknologjine ai

Një fushatë propagandistike ruse e mbështetur nga Kremlini që përhapte dezinformata në internet në Shtetet e Bashkuara dhe u nxit nga inteligjenca artificiale është ndërprerë, tha të martën Departamenti i Drejtësisë.

Zyrtarët amerikanë e përshkruan operacionin e internetit si pjesë e një përpjekjeje të vazhdueshme për të mbjellë mosmarrëveshje në SHBA përmes krijimit të profileve fiktive të mediave sociale që pretendojnë se u përkasin amerikanëve autentikë, por në fakt janë krijuar për të çuar përpara qëllimet e qeverisë ruse, duke përfshirë përhapjen e dezinformatave. për luftën e saj me Ukrainën.

Zyrtarët amerikanë thanë se skema u organizua në vitin 2022 pasi një redaktor i lartë në RT, një organizatë mediatike e financuar nga shteti rus që është regjistruar në Departamentin e Drejtësisë si agjent i huaj , ndihmoi në zhvillimin e teknologjisë për një fermë të ashtuquajtur bot të mediave sociale. Ajo mori mbështetjen dhe miratimin financiar të Kremlinit, me një oficer të Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë – ose FSB – që drejtonte një organizatë private të inteligjencës që promovonte dezinformimin në mediat sociale përmes një rrjeti llogarish të rreme.

Zyra e shtypit e RT nuk iu përgjigj drejtpërdrejt një pyetjeje në lidhje me akuzat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts